Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η διοίκηση Μηλιάκου έχει καταφέρει μέσα σε δύο χρόνια να μεταβάλλει την εικόνα του ομίλου της ΑΤΕ και να βελτιώσει τους χρηματοοικονομικούς δείκτες.
Σταδιακά τοποθετούνται τα θεμέλια ώστε η ΑΤΕ να παρουσιάζει αξιόπιστους και ανταγωνιστικούς ισολογισμούς βελτιώνοντας και τα έσοδα του δημοσίου μέσω του αυξανόμενου μερίσματος.
Για πρώτη φορά η τράπεζα «χτυπά» στα ίσια δουλειές από ανταγωνιστές της και ενισχύει την παρουσία της στην αγορά προκαλώντας ορισμένες φορές ακόμη και την «αντίδραση ορισμένων τραπεζικών κύκλων».
Το 2006 αναμένεται να αποτελέσει μια σημαντική χρονιά για τον όμιλο της ΑΤΕ ενώ από τον Οκτώβριο έρχονται σημαντικές εκπλήξεις όπως αναφέρει αξιόπιστη πηγή.
Οι εκπλήξεις αυτές θα καταδείξουν ότι η τράπεζα μπορεί να διαδραματίσει καίριο ρόλο στις εξελίξεις στον τραπεζικό κλάδο.
Και ενώ η τράπεζα μεταβάλλεται επί τα βελτίω προβληματισμός δημιουργείται από το γεγονός ότι η ΑΤΕ απορροφά την αύξηση του κόστους χρήματος και δεν την μεταφέρει στον δανειολήπτη.
Η πολιτική αυτή μπορεί να χαρακτηρίζεται φιλολαϊκή , ωστόσο θα επηρεάσει τα marginμεσοπρόθεσμα και αυτό απασχολεί το management.
Η ΑΤΕ είναι τράπεζα και προέχει η κερδοφορία.
Η πορεία των κερδών
Τα κέρδη του α΄ 6μήνου του 2006 τα οποίαθα δημοσιευθούνστις 30 Αυγούστου δεν θα είναι αντιπροσωπευτικά των πραγματικών δυνατοτήτων της ΑΤΕ λόγω του έκτακτου φόρου.
Με βάση ορισμένες εκτιμήσεις τα κέρδη της ΑΤΕ σε ενοποιημένη βάση αναμένεται να ανέλθουν στο α΄ 6μηνο στα 70 με 72 εκατ ευρώ περίπου σημειώνοντας αύξηση 24% με 27%.
Σημειώνεται ότι τα κέρδη του α΄6μήνου του 2005 είχαν διαμορφωθεί στα 56,5 εκατ ευρώ.
Για το σύνολο της χρήσης τα κέρδη θα καταγράψουν εντυπωσιακή αύξηση γιατί δεν αναμένονταιπρόσθετες επιβαρύνσεις όπως έκτακτη φορολογία και διότι η ΑΤΕ θα εγγράψει σημαντικά έσοδα από την πώληση συμμετοχών.
Ήδη τα στεγαστικά δάνεια αυξάνονται με ρυθμό 55% συμβάλλοντας στην αύξηση των εσόδων από τόκους και βεβαίως στα μερίδια αγοράς.
Αν προχωρήσει στην πώληση των συμμετοχών στην Πειραιώς που ανέρχεται στο 2,6% και της ΕΧΑΕ με ποσοστό 6,4% τότε με βάση τις τρέχουσες τιμές θα αποκομίσει συνολικό όφελος 190 εκατ ευρώ περίπου.
Πάντως θα πρέπει να τονιστεί ότι η διοίκηση κρατά κλειστά τα χαρτιά της και φαίνεται ότι επεξεργάζεται σχέδιο έκπληξη για τις συγκεκριμένες συμμετοχές.
Ίσως να μην ρευστοποιηθούν άμεσα αλλά την κατάλληλη στιγμή ή να υλοποιηθεί άλλο σχέδιο πάντως φαίνεται ότι υπάρχει συγκεκριμένος στόχος .
Παρά την σημαντική αύξηση κερδών για το 2006 αφού με βάση προβλέψεις θα ανέλθουν στα 170 εκατ ευρώ χωρίς τα έκτακτα έσοδα από πωλήσεις συμμετοχών δεν εξετάζεται η επιστροφή κεφαλαίου.
Σε κάθε περίπτωση πάντως για δεύτερη χρονιά η ΑΤΕ θα διανείμει υψηλό μέρισμαίσως και διπλάσιο από το μέρισμα που είχε διανείμει στην χρήση 2005.
Το 2006 αναμένεται να αποτελέσει για την ΑΤΕ bank σταθμό καθώς πέραν της βελτίωσης των κερδών θα παρθούν αποφάσεις αφενός για το χαρτοφυλάκιο μη εξυπηρετούμενων δανείων ενώ δεν αποκλείεται να αυξηθούν και οι διαγραφές.
Στόχος της ΑΤΕ είναι να μειώσει τον δείκτη των μη εξυπηρετούμενων δανείων περί το 6% με 7% στα επόμενα 2 χρόνια.
Παράλληλα εξετάζεται η τιτλοποίηση μη εξυπηρετούμενων δανείων πλην αγροτικού τομέα ώστε να μειωθεί περαιτέρω το εν λόγω χαρτοφυλάκιο.
Αν προχωρήσει η συγκεκριμένη τιτλοποίηση θα είναι και η πρώτη που πραγματοποιείται στην Ελλάδα.
Το placement
Το τελευταίο διάστημα η μετοχή της ΑΤΕ διαπραγματεύεται περί τα 4 ευρώ.
Κατά ορισμένες πηγές στα επίπεδα των 4,30 με 4,50 ευρώ θα μπορούσε να υλοποιηθεί δεύτερο placementμέσα στο 2006 που θα αφορά το 5%με 8% της ΑΤΕ Bank.
Αν το ελληνικό δημόσιο προχωρήσει το σχεδιαζόμενο placement τους επόμενους μήνες τότε αναμένεται να αντλήσει περί τα 200 με 300 εκατ ευρώ.
Π Λεωτσάκος