Κινήσεις για τη νομική διασφάλιση και κατοχύρωση της ασφαλιστικής προστασίας των εργαζομένων πραγματοποιεί ο σύλλογος εργαζομένων της Alpha Bank. Αν και προσπαθεί να μην αποστασιοποιηθεί από την ΟΤΟΕ, ωστόσο, διαφαίνεται ότι ο σύλλογος της Alpha επιχειρεί να κρατήσει ίσες αποστάσεις προς όλες τις πλευρές και εν μέρει να αυτονομηθεί από τις εξελίξεις που αναμένονται (προσφυγές κ.α.)
«Δεν θα επιτρέψουμε σε άσχετους και αμέτοχους στην πρόοδο της τράπεζας να διαταράξουν τη σύμπνοια τράπεζας και εργαζομένων» επισημαίνει ο σύλλογος, στέλνοντας σαφές μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις. O σύλλογος της Alpha κατέφυγε σε νομική εταιρεία του εξωτερικού ώστε να διασφαλισθεί ότι οι χειρισμοί σε ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια θα είναι επαρκείς. Παράλληλα, ο σύλλογος καλεί τη διοίκηση της Alpha να ενημερώσει τους εργαζομένους για τις πραγματικές προθέσεις επί του ασφαλιστικού, ενώ επισπεύδει τις διαδικασίες για τη συγκρότηση του θεσμού των ευρωπαϊκών εργασιακών συμβουλίων. Η διοίκηση της Alpha, πάντως, εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να καταθέσει αίτηση εισαγωγής στο νέο ταμείο που σημαίνει ότι θα πρέπει να προχωρήσει σε καταγγελία της σύμβασης. Ακόμη, όμως, οριστικές αποφάσεις δεν έχουν παρθεί. Π.Λ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr