Συνάντηση από την οποία εξήχθηκαν πολλά και κυρίως θετικά συμπεράσματα πραγματοποιήθηκε χθες στην Emporiki. Κάθε χρόνο, στελέχη της Credit Agricole καλούν τα διευθυντικά στελέχη της τράπεζας –σε μια άτυπη δεξίωση- για ανταλλαγή απόψεων. Οι εκπρόσωποι της γαλλικής τράπεζας, σε επίμονες ερωτήσεις στελεχών της Emporiki, άφησαν να εννοηθεί ότι οι εξελίξεις θα είναι θετικές, ενώ σε καμία περίπτωση δεν υπονόησαν ότι μπορεί η Credit Agricole να αποχωρήσει.
Την πρωτοβουλία για τη συνάντηση αυτή έλαβαν ο κ. Ζακ, ο κ. Μανουελί, της Credicom, ο κ. Τρανακίδης του asset management και ο κ. Ζανατά του bancassurance, ενώ παραβρέθηκε και όλη η διοίκηση της Emporiki. Οι εκτιμήσεις – απόψεις των γάλλων στελεχών είναι σημαντικές, αφού με νόημα τόνιζαν ότι «μπορεί να επιτευχθούν πολλά στην Emporiki αν η Credit Agricole καταστήσει πιο ενεργή την παρουσία της». Πολύ σημαντικό είναι το γεγονός ότι τα παραγωγικά στελέχη και τεχνοκράτες της Emporiki, σε συντριπτικό ποσοστό, τάσσονται υπέρ της αύξησης του ποσοστού των Γάλλων. Πολλά διευθυντικά στελέχη θεωρούν ότι η παρουσία της Credit Agricole μόνο θετικά μπορεί να λειτουργήσει για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα και κυρίως για την Emporiki. Στελέχη της τράπεζας αναφέρουν, επίσης, με νόημα ότι οποιαδήποτε άλλη λύση πλην της Credit Agricole θα είναι ημίμετρο. Π. Λεωτσάκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr