Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η θητεία της νέας Διοίκησης της ΟΦΑΕ, όπως ορίζει το καταστατικό της, είναι τριετής και θα διαρκέσει μέχρι τον Φεβρουάριο 2026.
Η νέα σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΟΦΑΕ έχει ως εξής:
Πρόεδρος: Απόστολος Κενανίδης
Α’ Αντιπρόεδρος: Μιχαήλ Πεζίκογλου
Β΄Αντιπρόεδρος: Γεώργιος Χαλδέζος
Γ’ Αντιπρόεδρος: Αντώνιος Βαρούχας
Γενικός Γραμματέας: Χαράλαμπος Τσοχαταρίδης
Ταμίας: Δημήτρης Φωκαΐδης
Αναπλ.Γραμματέας: Σωτήριος Σωτηρίου
Σύμβουλος: Γεώργιος Τσιβρανίδης
Σύμβουλος: Ιωάννης Βασιλειάδης
H OΦΑΕ, επισημαίνεται στη σχετική ανακοίνωση, λειτουργεί από το 1936 με πρωταρχικό σκοπό την υποστήριξη του επαγγέλματος του οδικού μεταφορέα και την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητάς τους. Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της ΟΦΑΕ θα εντείνει τις προσπάθειες για την ανάπτυξη του κλάδου των οδικών μεταφορών, αποσκοπώντας σε απτά και μετρήσιμα αποτελέσματα για τις επιχειρήσεις του κλάδου, θέτοντας τρεις βασικούς άξονες προτεραιοτήτων στον πρόγραμμα εργασίας της επόμενης τριετίας, ως εξής:
Παράλληλα, η ΟΦΑΕ θα συνεχίσει την ενεργό συμμετοχή της και την διαβούλευση με τους φορείς της Ελλάδας, αλλά και του εξωτερικού.
«Στόχος μας», τονίζεται στην ίδια ανακοίνωση, «παραμένει πάντα η ανάπτυξη και η ενίσχυση του κλάδου των Οδικών Εμπορευματικών και Επιβατικών Μεταφορών, έτσι ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει ως μοχλός ανάπτυξης της εθνικής οικονομίας, αλλά και για την διατήρηση της κοινωνικής ευημερίας».