Την εξαγορά πακέτου 279.622 μετοχών της θυγατρικής Βιοπόλ από την άλλη θυγατρική Πολάρις, έναντι ποσού 279.622 ευρώ, ανακοίνωσε η Κλωστοϋφαντουργία Ναυπάκτου.
Οπως δηλώνει η εταιρεία, με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται η ευρυθμότερη λειτουργία των θυγατρικών και διευκολύνονται οι χειρισμοί για την αποδοτικότερη αξιοποίηση των επενδύσεων της.
Ιδιαίτερα, η θυγατρική Πολάρις θα ενισχύσει τη ρευστοτητά της προκειμένου να υλοποιήσει business plan που έχει καταρτίσει, το οποίο αποσκοπεί στην ανάπτυξη των εργασιών της με τη διαφήμιση των προϊόντων της (έτοιμα ενδύματα), τη συνεργασία της με νέους οίκους του εξωτερικού και την επέκταση των χονδρικών και λιανικών πωλήσεων σε βαλκανικές χώρες.
Μετά την αγοραπωλησία αυτή, η Κλωστοϋφαντουργία Ναυπάκτου θα κατέχει το 98% του κεφαλαίου της θυγατρικής Βιοπόλ έναντι 64,50% που κατείχε προηγουμένως.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr