Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Από 5 μεταποιητές πρόκειται ο όμιλος της Phillip Morris να πάρει το 50% των ελληνικών καπνών. Παράγοντες από τον κλάδο μας αποκάλυψαν ότι αυτοί οι πέντε είναι οι εξής εταιρείες:
Υπενθυμίζεται ότι η εταιρεία έχει δεσμευτεί στην ελληνική κυβέρνηση για την αγορά του 50% της ελληνικής αγοράς καπνών.
Μπορεί όλοι να μιλάνε για κρίση και αναδουλειές, αλλά στον Παπαστράτο ετοιμάζονται για μια μεγάλη εξαγωγική προσπάθεια. Με την ολοκλήρωση επενδύσεων 8 εκατ. ευρώ κατά την τελευταία τετραετία για τη δημιουργία νέων εγκαταστάσεων και τη λειτουργία υπερσύγχρονης εκτυπωτικής μονάδας παραγωγής συσκευασιών καπνικών προϊόντων, η εταιρεία Παπαστράτος προχωρά σε επέκταση των εξαγωγικών της δραστηριοτήτων στον τομέα αυτό.
Πιο συγκεκριμένα, για το 2013 έχουν προγραμματιστεί εξαγωγές σε περισσότερες από 20 χώρες, με αύξηση του εξαγωγικού όγκου κατά 50%. Ενδεικτικά, αναφέρονται εξαγωγές σε χώρες όπως η Γερμανία, η Ολλανδία, η Ελβετία, η Τουρκία, η Σενεγάλη και η Ινδονησία αλλά πλέον και σε νέες όπως η Αργεντινή, η Κολομβία και το Μεξικό.
Η εκτυπωτική μονάδα της Παπαστράτος θεωρείται ως μία από τις πιο σύγχρονες στον τομέα της στην Ευρώπη, καλύπτει εμβαδόν 5.500 τ.μ., βρίσκεται σε ανεξάρτητες εγκαταστάσεις παραπλεύρως του νέου εργοστασίου της εταιρείας στον Ασπρόπυργο Αττικής και απασχολεί 50 εργαζόμενους. Αξίζει να σημειωθεί ότι αποτελεί τη μοναδική εκτυπωτική μονάδα που διαθέτει η μητρική εταιρεία της Παπαστράτος, Philip Morris International στην Ευρώπη και μία εκ των τριών που διαθέτει η εταιρεία σε όλον τον κόσμο.
Διαβάστε επίσης: