Τους στρατηγικούς της στόχους παρουσίασε η ΕΧΑΕ στην Ενωση Θεσμικών Επενδυτών. Η εταιρεία εστίασε στην ενίσχυση των μεγεθών της αγοράς κατά το 2005, στην περαιτέρω μείωση του λειτουργικού κόστους του ομίλου, καθώς και στα πλάνα συνεργασίας με γειτονικές αγορές κεφαλαίου της νοτιοανατολικής Ευρώπης.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της
ΕΧΑΕ κ. Σπύρος Καπράλος τόνισε ότι όταν πριν από δεκαπέντε περίπου μήνες ανέλαβε τη διοίκηση του ομίλου τέθηκαν ως πρώτοι στόχοι η ενίσχυση της αξιοπιστίας της αγοράς, η αναδιάρθρωση και ο εκσυγχρονισμό του Ομίλου και η ανάπτυξη διεθνών συνεργασιών για την ενίσχυση της θέσης της ελληνικής αγοράς. Τα αποτελέσματα των προσπαθειών αυτών είναι ήδη ορατά. Από την αρχή του έτους η καθαρή εισροή κεφαλαίων στο
ΧΑ από ξένους επενδυτές προσεγγίζει τα 5 δισεκατομμύρια Ευρώ και ποσοστό πάνω από το 50% της ημερήσιας αξίας συναλλαγών πραγματοποιείται από το εξωτερικό. Όσον αφορά στις συνεργασίες με τις γειτονικές κεφαλαιαγορές, υπογράμμισε ότι η κοινή πλατφόρμα συναλλαγών και εκκαθάρισης με το Χρηματιστήριο της Κύπρου θα βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία αφού ολοκληρωθούν οι νομοθετικές και θεσμικές ρυθμίσεις που αφορούν στην Κυπριακή Κεφαλαιαγορά. Σχετικά με την συνεργασία με άλλα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια, ο κ. Καπράλος τόνισε ότι διερευνώνται όλες οι πιθανότητες, κυρίως σε επίπεδο συστημάτων τεχνολογίας.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr