O κ. Ευθύμιος Μπουλούτας αναλαμβάνει εντός των επομένων ημερών καθήκοντα διευθύνοντος συμβούλου στη Marfin Bank, ενώ η κα. Ν. Πλακομιχελάκη, νυν διευθύνουσα σύμβουλος, πρόκειται να αναλάβει καθήκοντα αντιπροέδρου με επί πλέον τομέα ευθύνης την εποπτεία της ανάπτυξης του Retail Banking της τράπεζας.
Ο κ. Ε. Μπουλούτας ήταν μέχρι πρότινος γενικός διευθυντής της EFG Eurobank Ergasias και μέλος της Εκτελεστικής της Επιτροπής, διευθύνων σύμβουλος της Eurobank Asset Management και μέλος του διοικητικού συμβουλίου της EFG Private Bank Luxembourg. Έχει επίσης διατελέσει επί σειρά ετών διευθύνων σύμβουλος της Ιονικής ΑΕΔΑΚ και στέλεχος της Ιονικής Finance. Ο κ. Ε. Μπουλούτας είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος (Ph.D) στην Αριθμητική Ρευστομηχανική από το Πανεπιστήμιο Massachusetts Institute of Technology, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου M.Sc. στην Περιβαλλοντική Μηχανική από το Stanford University και Διπλώματος της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Ε.Μ.Π. Έχει διατελέσει επίσης ερευνητής στο Princeton University.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr