Τα παραπάνω αναφέρονται στο πρωινό σχόλιο της Marfin. Η ελληνική αγορά παραμένει στη λίστα «υπό παρακολούθηση» (watch list) του οίκου και τυχόν υποβάθμιση θα ισχύσει από το 2009.
Ο Πρόεδρος του Χρηματιστηρίου Αθηνών, κ. Σπύρος Καπράλος, σε δηλώσεις του σχετικά με τη σημερινή ανακοίνωση του Οίκου FTSE για την αξιολόγηση της ελληνικής αγοράς ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής:
«Θεωρώ ότι με την ψήφιση του νόμου για την Οδηγία MiFid, η οποία θα τεθεί σε εφαρμογή από την 1η Νοεμβρίου 2007, θα εκλείψουν οι όποιες ιδιαιτερότητες υπάρχουν στην ελληνική αγορά σε σχέση με τις αναπτυγμένες αγορές του εξωτερικού. Παραμένουν κάποιες εκκρεμότητες, αλλά είμαι βέβαιος ότι η ελληνική αγορά δεν πρόκειται να υποβαθμιστεί, δεδομένου ότι προχωράμε ταχύτατα στον εκσυγχρονισμό της, λαμβάνοντας κάθε δυνατό μέτρο προς την κατεύθυνση αυτή. Το γεγονός αυτό, εξάλλου, αντικατοπτρίζεται και στην αυξανόμενη εισροή ξένων κεφαλαίων στο ΧΑ, που σήμερα ξεπερνά το 52% της συνολικής κεφαλαιοποίησης του ελληνικού χρηματιστηρίου».
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr