Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το έργο έχει προϋπολογισμό μελέτης 15 εκατ. ευρώ, προθεσμία εκτέλεσης 16 μήνες και αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Οκτώβριο του 2021. Ο σχεδιασμός του έργου, αναμένεται να συμβάλει στη διατήρηση και ανάδειξη του βιομηχανικού χαρακτήρα της περιοχής, ενώ η υλοποίησή του θα ανανεώσει και αναμορφώσει τα δομικά στοιχεία που συνθέτουν τον δημόσιο χώρο. Παράλληλα, εκσυγχρονίζονται οι χρήσεις γης με την προσέλκυση νέων δραστηριοτήτων, τον έλεγχο κινήσεων και την ανάπτυξη ενός περιβάλλοντος φιλικού σε όλους. Επιπρόσθετα, με το συγκεκριμένο έργο, επιδιώκεται η βελτίωση της κυκλοφοριακής οργάνωσης και η αντιμετώπιση κυκλοφοριακών δυσλειτουργιών που καταγράφονται σήμερα.
Ειδικότερα, στο πρόγραμμα της αστικής ανάπλασης συμπεριλαμβάνονται οι εξής παρεμβάσεις:
Ο Πρόεδρος του Ε.Β.Ε.Π., Βασίλης Κορκίδης, αναφορικά με τη Μελέτη του Ειδικού Χωρικού Σχεδίου στην περιοχή Αγίου Διονυσίου, δήλωσε:
«Το σχέδιο εντάσσεται στη διαδικασία ανάπλασης της ευρύτερης περιοχής Παπαστράτου, περίπου 373 στρεμμάτων, που δημιουργεί προοπτικές ανάπτυξης και την κάνει ελκυστική για εργαζόμενους, επιχειρήσεις και επενδύσεις. Στην περιοχή, παρά την αξιοποίηση των εγκαταστάσεων της καπνοβιομηχανίας Παπαστράτου, εξακολουθεί να υπάρχει μεγάλο ποσοστό παλαιών επαγγελματικών χώρων που είναι κενοί ή υπολειτουργούν. Το πλαίσιο της ανάπλασης, περιλαμβάνει εργασίες αναβάθμισης, τροποποιήσεις χρήσεων γης, παρεμβάσεις σε 12 δρόμους, διαμορφώσεις δρόμων, βελτιώσεις κυκλοφορίας οχημάτων, χώρους αναψυχής, αθλητικές εγκαταστάσεις, δενδροφυτεύσεις ακόμα και αποκατάσταση προσόψεων κτιρίων.
Η ανάπτυξη μιας περιοχής δεν πρέπει να μας φοβίζει, ούτε να μας ανησυχεί ότι θα επηρεάσει την πρόσβαση ή τη λειτουργία της επιχείρησής μας, αφού υπάρχει η διαβεβαίωση, τόσο από τον Δήμο, όσο και από την Περιφέρεια, πως καμία δραστηριότητα δεν θα ενοχληθεί. Ενδεχομένως, προσωρινά να μας ξεβολεύουν κάποιες εργασίες, αλλά είναι βέβαιο πως το τελικό αποτέλεσμα θα μας αποζημιώσει και θα αναβαθμίσει το εργασιακό μας περιβάλλον.»