Συμφωνία για τη μεταβίβαση του 32% της Μύθος ΑΕ που κατέχει στη Scottish & Newcastle υπέγραψε η Μπουτάρης.
Ο πρόεδρος του ομίλου Μπουτάρη κ. Κωνσταντίνος Σ. Μπουτάρης δήλωσε: "Κρίναμε ότι η απόφαση αυτή είναι προς το συμφέρον και των μετόχων της Ι. Μπουτάρης και της μελλοντικής πορείας του brand "Μύθος". Αποχωρούμε από το χώρο της μπύρας μετά από μία διαδρομή 14 ετών, κατά τη διάρκεια των οποίων πιστεύουμε ότι προσφέραμε στους έλληνες και ξένους καταναλωτές ένα προϊόν που αγαπήθηκε στην Ελλάδα ιδιαίτερα. Η δραστηριότητά μας πλέον επικεντρώνεται στο χώρο του κρασιού κυρίως, με την ανάπτυξη νέων αμπελώνων και οινοποιείων εντός και εκτός Ελλάδος και την προώθηση της ποιότητας του ελληνικού κρασιού διεθνώς".
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr