Το 1,1 δισ. ευρώ αναμένεται να φτάσουν οι πωλήσεις της VIVARTIA το 2008 με μέσο ετήσιο όρο 8%, το EBITDA με 14,3%, οι ελεύθερες ταμιακές ροές με 17,3% και τα κέρδη ανά μετοχή κατά 32,6%, ενώ οι συνέργιες που θα προκύψουν, είναι της τάξεως των 22-27 εκατ. ευρώ, σημείωσε ο οικονομικής διευθυντής, κ. Παντελής Οικονόμου, αναφερόμενος στις προβλέψεις της εταιρίας για την πορεία της στην τριετία 2006-2008.
"Το παρελθόν μας, η αφοσίωση στη δουλειά και το πάθος για δημιουργία είναι η κληρονομιά μας. Θα φροντίζουμε να μην χαθεί όσο μεγάλοι και αν γίνουμε. Σεβόμαστε την παράδοση, αντλούμε έμπνευση από αυτή, αλλά αναγνωρίζουμε επίσης ότι η δύναμή μας είναι να προχωράμε μπροστά. Να χρησιμοποιούμε τα αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα που το μεγάλο μέγεθος συνεπάγεται". Με τα λόγια αυτά προς τους μετόχους της ΔΕΛΤΑ Συμμετοχών, ο πρόεδρός της, Δημήτρης Δασκαλόπουλος, χαιρέτισε τη δημιουργία της μεγαλύτερης εταιρίας τροφίμων στην Ελλάδα –της VIVARTIA. "Ο δρόμος που επιλέξαμε είναι γεμάτος προκλήσεις", συνέχισε ο κ. Δασκαλόπουλος, ζητώντας την έγκριση της γενικής συνέλευσης για τη συγχώνευση της ΔΕΛΤΑ Συμμετοχών με τις Chipita International, Goody’s, Δέλτα Πρότυπος Βιομηχανία Γάλακτος και Μπάρμπα Στάθης. "Υπόσχεται, όμως, επίσης πολλά γιατί έχουμε ξεκάθαρο όραμα, σαφή σχέδια, επάρκεια οικονομικών και ανθρώπινων πόρων. Γιατί μαζί με τα εφόδια έχουμε και τη θέληση να πετύχουμε". Με την έγκριση των μετόχων δημιουργήθηκε έτσι, ουσιαστικά και τυπικά, η 1η ελληνική εταιρία τροφίμων, η 2η μεγαλύτερη στον κλάδο τροφίμων και ποτών, η 7η μεγαλύτερη βιομηχανία της χώρας, η 16η μεγαλύτερη εταιρεία στην Ελλάδα και η 35η μεγαλύτερη εταιρεία τροφίμων στην Ευρώπη. Η δημιουργία της VIVARTIA, τόνισε ο κ. Δασκαλόπουλος, υπαγορεύτηκε από την στρατηγική ανάγκη να ανταποκριθούμε σε δύο κρίσιμες προκλήσεις της σύγχρονης οικονομίας. - Η πρώτη πρόκληση εστιάζεται στην ανάγκη να ενισχύσουμε τις δυνατότητες και την εμβέλεια της επιχείρησής μας, έτσι ώστε να γίνει ακόμα περισσότερο μια σύγχρονη επιχείρηση που καινοτομεί, παράγει πλούτο, δημιουργεί θέσεις εργασίας, εφαρμόζει τις αρχές της εταιρικής διακυβέρνησης, έχει συνείδηση της κοινωνικής ευθύνης της. - Η δεύτερη επικεντρώνεται στον αδήριτο νόμο ότι η επιβίωση και ανάπτυξη στην παγκόσμια αγορά απαιτεί παγκόσμια –ή τουλάχιστον ευρωπαϊκή παρουσία, απαιτεί μέγεθος, συνέργιες και οικονομίες κλίμακας. Με το τόλμημα της δημιουργίας της VIVARTIA, παρατήρησε ο κ. Δημήτρης Δασκαλόπουλος, δημιουργούμε μία εταιρία με πανευρωπαϊκή εμβέλεια, με παρουσία σε 29 χώρες, σε 9 από τα 10 ελληνικά νοικοκυριά και σε αγορές με πάνω από 1 δισ. άτομα. Οι καταναλωτές βάζουν στην καθημερινή ζωή τους 2,5 δισ. προϊόντα μας τον χρόνο. Το 99% των νοικοκυριών αναγνωρίζει τις μάρκες μας και το 94% των καταστημάτων λιανικής πώλησης διαθέτει τα προϊόντα μας. Προσφέρουμε εργασία σε περισσότερα από 11.000 άτομα. Η ελληνική και διεθνής επενδυτική κοινότητα έχουν αποδείξει την εμπιστοσύνη τους στην εταιρεία κατέχοντας σήμερα σχεδόν το 60% των μετοχών της. Παρουσιάζοντας τις προβλέψεις για την πορεία της VIVARTIA στην τριετία 2006-2008, ο οικονομικής διευθυντής, κ. Παντελής Οικονόμου τόνισε ότι οι πωλήσεις εκτιμάται πως θα αυξηθούν με μέσο ετήσιο όρο 8% φθάνοντας το 1,1 δισ. ευρώ το 2008, το EBITDA με 14,3%, οι ελεύθερες ταμιακές ροές με 17,3% και τα κέρδη ανά μετοχή κατά 32,6%. Οι συνέργιες που θα προκύψουν, εξάλλου, στη διετία 2007 – 2008 είναι της τάξεως των 22-27 εκατ. ευρώ και θα προέλθουν από τη δυναμική ανάπτυξη, τις βελτιώσεις σε επίπεδο λειτουργίας, διοίκησης και οργάνωσης και από τη βελτιστοποίηση των επενδυμένων κεφαλαίων, η απόδοση των οποίων εκτιμάται πως θα αυξηθεί στο 10,4% από 6,1% το 2005. Οι μέτοχοι ενημερώθηκαν επίσης για την πορεία του Ομίλου ΔΕΛΤΑ Συμμετοχών μέσα στο 2005, καθώς και για τις άλλες βασικές επιχειρηματικές κινήσεις που έγιναν στην πορεία για τη δημιουργία της VIVARTIΑ. Ως προς τα οικονομικά μεγέθη, κατά το 2005, οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 0,4%, τα κέρδη προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων κατά 14% και προ φόρων κατά 15,9%. Τα κέρδη ανά μετοχή αυξήθηκαν κατά 68% και οι ελεύθερες ταμειακές ροές κατά 30,2%. Στις σημαντικές επιχειρηματικές κινήσεις του 2005 συγκαταλέγονται: - Η εξαγορά του 30% της συμμετοχής της Danone στη ΔΕΛΤΑ Γάλακτος και της 10,5% συμμετοχής της Philip Morris στη Γενική Τροφίμων. - Η μετατροπή των προνομιούχων μετοχών σε κοινές και η διάθεση των ιδίων μετοχών με ιδιωτική τοποθέτηση σε έλληνες και ξένους θεσμικούς. - Η αναχρημα
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr