Σε 5.919 χιλ. ευρώ ανέρχονται οι ληξιπρόθεσμες οφειλές της Ευρωσυμμετοχές και αφορούν, σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας, αποκλειστικά δανειακές υποχρεώσεις της προς τράπεζες.
Ειδικότερα, η εισηγμένη εμφανίζει ληξιπρόθεσμες οφειλές 2.312 χιλ. ευρώ προς την Αγροτική Τράπεζα και 3.607 χιλ. ευρώ προς την Εμπορική Τράπεζα. Η μητρική εταιρεία εξακολουθεί να βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις για τη ρύθμιση των χρεών, χωρίς προς το παρόν να έχουν οριστικοποιηθεί οι όροι και το χρονοδιάγραμμα διακανονισμού τους, που όμως, εκτιμάται ότι θα έχουν διευθετηθεί ως την 31.12.2005. Οπως αναφέρει η ανακοίνωση της εισηγμένης, μέχρι σήμερα οι προαναφερόμενες τράπεζες δεν έχουν προβεί σε καμία νομική ή άλλη ενέργεια κατά της εταιρείας. Παράλληλα, ως προς τις υπ' αριθμ. 1, 2 και 3 του ορκωτού ελεγκτή στην έκθεση επισκόπησης της 30.6.2005, η Ευρωσυμμετοχές σημειώνει τα εξής: (1) Ως προς την επίδικη απαίτηση της εταιρείας κατά τρίτων ύψους 4.856.645,13 που αναφέρεται στην παρατήρηση 1, δεν έχουν υπάρξει περαιτέρω εξελίξεις, ενώ δεν αναμένεται να έχει εκδοθεί τελεσίδικη απόφαση μέχρι το τέλος του 2005. (2) Η παρατήρηση 2 σχετικά με τις ανέλεγκτες φορολογικές χρήσεις της εταιρείας και της θυγατρικής της Περσεύς Προϊόντα Ειδικής Διατροφής εξακολουθεί να ισχύει, καθόσον η εταιρεία παραμένει ανέλεγκτη για τις χρήσεις 2003 και 2004 ενώ η Περσεύς παραμένει ανέλεγκτη φορολογικά για τις χρήσεις 2001 και εφεξής, ενώ δεν έχουν υποβληθεί αιτήσεις για φορολογικό έλεγχο. (3) Όσον αφορά την παρατήρηση 3 για την υπαγωγή της μητρικής εταιρείας και άλλων εταιρειών του ομίλου στα άρθρα 47 & 48 του Ν 2190/1920 σημειώνονται τα ακόλουθα: Η Β' Επαναληπτική Γενική Συνέλευση των μετόχων της Ευρωσυμμετοχές την 26.07.2005 αποφάσισε την μείωση του μετοχικού κεφαλαίου κατά το ποσό των 7.671.852,30 ευρώ, με ταυτόχρονη μείωση της ονομαστικής αξίας της μετοχής από 1 ευρώ σε 0,30 ευρώ, απόφαση που εγκρίθηκε με την αριθ. Κ2-10168/ 5-8-2005 απόφαση του Υπουργείου Ανάπτυξης. Σημειώνεται επίσης ότι όπως αναφέρεται και σε σχετική σημείωση των ενδιάμεσων οικονομικών καταστάσεων, βαρύνουσα σημασία στην διαμόρφωση των ιδίων κεφαλαίων της μητρικής εταιρείας έχει η αποτίμηση της κατά 54,33% θυγατρικής Περσεύς. Η αποτίμηση την 30/6/2005 έγινε με την τελευταία τιμή κλεισίματος στο
ΧΑ και ανέρχεται σε 3.840.168,24 ευρώ, ενώ η αξία της εν λόγω συμμετοχής με βάση την τιμή κλεισίματος της 27/9/2005 ανέρχεται σε 5.619.734 ευρώ. Ως εκ τούτου η εν λόγω παρατήρηση δεν ισχύει ως προς την εταιρεία κατά την 30.9.2005. Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, η Περσεύς βρίσκεται σε διαδικασία συγχώνευσης με απορρόφηση των εταιρειών Υδατοκαλλιέργειες Ρόδου, Θαλάσσιες Υδατοκαλλιέργειες Ευβοϊκού, Ιχθυοτροφεία Φιδονήσου, Ελληνικές Ιχθυοκαλλιέργειες Κυκλάδων Μονοπρόσωπυ και
Aegean Sea Foods, σύμφωνα με το άρθρο 78 του Κ.Ν.2190/1920, κάνοντας παράλληλα χρήση και των ευεργετικών φορολογικών διατάξεων του ν.2166/1993, διαδικασία που αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 31.12.2005, οπότε και θα λυθεί το σχετικό θέμα με τις εν λόγω εταιρείες. Τέλος, η Περσεύς διευρευνά την πιθανότητα να απορροφήσει και την Αργινώντας Ιχθυοκαλλιέργειες.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr