Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Εκπαιδευτικός, αρχικά, είναι ο στόχος της δημιουργίας του αμπελώνα, που θα καλύπτει έκταση δύο στρεμμάτων. Ο χώρος θα είναι επισκέψιμος για τα σχολεία, αλλά και για τους τουρίστες. Τη φροντίδα των φυτών θα αναλάβουν οι υπάλληλοι του δήμου και οι φοιτητές του Εργαστηρίου Αμπελουργίας του ΑΠΘ, οι οποίοι θα κάνουν την πρακτική τους άσκηση.
Σε τρία με τέσσερα χρόνια ο δήμος Θεσσαλονίκης αναμένεται να έχει τη δική του παραγωγή και τη δυνατότητα να δημιουργήσει κρασί, το οποίο θα μπορούσε να δοθεί σε πλειστηριασμό για κοινωφελείς σκοπούς, όπως συμβαίνει, μεταξύ άλλων, στο Παρίσι, όπου λειτουργεί αστικός αμπελώνας.
Ο αμπελώνας θα δημιουργηθεί από το δήμο Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Εργαστήρι Αμπελουργίας του ΑΠΘ και το Κτήμα Γεροβασιλείου.
Διαβάστε επίσης