Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με κεντρικό θέμα τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, το πρόγραμμα Ignide Ideas ολοκληρώθηκε με την ανάδειξη των πιο ώριμων ομάδων που συμμετείχαν σε αυτό. Κυκλική οικονομία και εξοικονόμηση ενέργειας ήταν οι δύο τομείς που πρωταγωνίστησαν στις πρωτοπόρες λύσεις που παρουσίασαν οι τέσσερις ομάδες που έφτασαν στην τελική φάση και είναι οι ακόλουθες:
H Nestlé Ελλάς θα τις υποστηρίξει στην ολοκλήρωση του σχεδιασμού και την υλοποίηση της επιχειρηματικής τους ιδέας μέσω και της εφαρμογής πιλοτικών σχεδίων, ενώ θα διερευνηθούν και οι δυνατότητες επιχειρηματικής συνεργασίας με διάφορα τμήματα της εταιρείας.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Nestlé Ελλάς, Νίκος Εμμανουηλίδης, δήλωσε σχετικά: «Στόχος του προγράμματος Ignite Ideas είναι η ενίσχυση και ανάδειξη της ελληνικής νεοφυούς επιχειρηματικότητας, της καινοτομίας, των ιδεών που μπορούν να κάνουν τη διαφορά και να προσφέρουν λύσεις. Ειδικά όταν αυτές οι λύσεις αφορούν παγκόσμιες προκλήσεις όπως είναι η αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Γι’ αυτό φέτος επιλέξαμε το πρόγραμμα Ignite Ideas να είναι αφιερωμένο στη βιώσιμη ανάπτυξη που αποτελεί προτεραιότητα για εμάς. Στην πορεία προς την επίτευξη των στόχων μας χρειαζόμαστε συνοδοιπόρους που μοιράζονται το όραμά μας και το δείχνουν μέσα από την εξαιρετική δουλειά που κάνουν και η οποία αποτελεί έμπνευση για εμάς. Στη Nestlé Ελλάς θα συνεχίσουμε να κρατάμε αναμμένη τη σπίθα της καινοτομίας, να ενισχύουμε και να ενθαρρύνουμε τους νέους και τη νεοφυή επιχειρηματικότητα που μας αποδεικνύουν τις δυνατότητες τους και μας δείχνουν ότι μπορούμε να ατενίζουμε το μέλλον στη χώρα μας με απόλυτη και δικαιολογημένη αισιοδοξία».
Αρωγός στην υλοποίηση του προγράμματος είναι το Κέντρο Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η Κατερίνα Πραματάρη, Επιστημονική Υπεύθυνη του Κέντρου ACEin, επισημαίνει: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που ολοκληρώθηκε ο δεύτερος κύκλος του Ignite Ideas. Ως πανεπιστήμιο, στόχο έχουμε μέσα από τα προγράμματα ανοικτής καινοτομίας να φέρουμε τις εδραιωμένες επιχειρήσεις όπως είναι η Nestlé κοντά στο οικοσύστημα της καινοτομίας δηλαδή σε startups, σε ερευνητικές και επιχειρηματικές ομάδες και να δημιουργούνται οι προϋποθέσεις ανάπτυξης πιλοτικών εφαρμογών».
To πρόγραμμα ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβριο με 36 επιχειρηματικές ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή και υπέβαλλαν τις προτάσεις τους σε θεματικούς τομείς που περιλαμβάνουν την κυκλική οικονομία στη συσκευασία προϊόντων, την εξοικονόμηση ενέργειας, τη μείωση σπατάλης τροφίμων, τη βιώσιμη εφοδιαστική αλυσίδα και τις μεταφορές καθώς και την εκπαίδευση για την προστασία του περιβάλλοντος.