Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου Nestlé, Mark Schneider, δήλωσε: «Το ευρύτερο όραμα και το σχέδιο δράσης μας αποτυπώνουν τη δέσμευσή μας και μία συγκεκριμένη προσέγγιση για την αντιμετώπιση του προβλήματος των απορριμμάτων από πλαστικές συσκευασίες. Έχουμε δεσμευτεί να επιδιώκουμε επιλογές ανακύκλωσης όπου είναι εφικτό, ωστόσο γνωρίζουμε ότι ακόμα κι αν γίνεται ανακύκλωση στο 100%, αυτό δεν επαρκεί για την επιτυχή αντιμετώπιση της κρίσης των πλαστικών απορριμμάτων. Πρέπει να διευρύνουμε τα όρια και να κάνουμε περισσότερα. Είμαστε αποφασισμένοι να εξετάσουμε κάθε επιλογή για να επιτύχουμε με αυτή την πρόκληση και να εκμεταλλευτούμε πολλαπλές λύσεις που μπορούν να έχουν άμεσο αντίκτυπο. Πιστεύουμε στην αξία των ανακυκλώσιμων και λιπασματοποιήσιμων υλικών με βάση το χαρτί και των βιοδιασπώμενων πολυμερών, ιδίως όταν δεν υπάρχει υποδομή ανακύκλωσης. Η συλλογική δράση είναι ζωτικής σημασίας, γι 'αυτό παροτρύνουμε στους καταναλωτές, τους επιχειρηματικούς εταίρους και όλους τους συναδέλφους της Nestlé να παίξουν το ρόλο τους. Μπορείτε να υπολογίζετε ότι θα ανοίξουμε το δρόμο σε αυτόν τον τομέα.»
Η αντιμετώπιση του πολύπλευρου προβλήματος της πλαστικής ρύπανσης απαιτεί μια ολιστική προσέγγιση και μια καλά οργανωμένη προσπάθεια. Για την επίτευξη αυτού του στόχου απαιτούνται συγκεκριμένες ενέργειες. Σύμφωνα με αυτήν την προσέγγιση, η Nestlé ανακοίνωσε σήμερα συγκεκριμένα βήματα για τη χρήση πρωτοποριακών εναλλακτικών υλικών, με στόχο τη διαμόρφωση ενός μέλλοντος χωρίς απορρίμματα και την αλλαγή σε επίπεδο συμπεριφοράς.
Πρωτοποριακά εναλλακτικά υλικά
Τον Δεκέμβριο του 2018, η Nestle ανακοίνωσε τη δημιουργία του Ινστιτούτου Επιστημών Συσκευασίας με στόχο την αξιολόγηση και ανάπτυξη διάφορων βιώσιμων υλικών συσκευασίας και τη συνεργασία με βιομηχανικούς εταίρους για την ανάπτυξη νέων υλικών συσκευασίας και λύσεων.
Από το 2020 έως το 2025, η Nestlé θα καταργήσει σταδιακά όλα τα πλαστικά που ανακυκλώνονται δύσκολα ή καθόλου σε όλα τα προϊόντα της παγκοσμίως. Με αυτόν τον τρόπο, η Nestlé αξιοποιεί εναλλακτικά υλικά συσκευασίας σε όλο το εύρος του χαρτοφυλακίου προϊόντων της και καθιερώνει συνεργασίες με πρωτοπόρους συσκευαστές:
Δημιουργώντας ένα μέλλον χωρίς απόβλητα
Παράλληλα με τη δέσμευσή της για το 2025, η Nestlé έχει μακροπρόθεσμα τη φιλοδοξία να σταματήσει τη διασπορά πλαστικού στο περιβάλλον σε όλες τις παγκόσμιες δραστηριότητές της. Αυτό θα βοηθήσει στην αποφυγή περαιτέρω συσσώρευσης πλαστικού στη φύση και στην επίτευξη πλαστικής ουδετερότητας.
Τα πλαστικά απόβλητα στον ωκεανό αποτελούν σημαντική απειλή για την Ινδονησία καθώς και άλλες χώρες της Νοτιοανατολικής Ασίας. Ως εκ τούτου, η Nestlé έγινε η πρώτη εταιρεία τροφίμων που συνεργάστηκε με το Project STOP, το οποίο ξεκίνησε στην Ινδονησία το 2017. Το Project STOP είναι μια πρωτοποριακή πρωτοβουλία για την πρόληψη της διασποράς πλαστικού στον ωκεανό, αναπτύσσοντας συνεργασίες με πόλεις και κυβερνήσεις στη Νοτιοανατολική Ασία.
Το Project STOP δημιουργεί βιώσιμα, κυκλικά και χαμηλού κόστους συστήματα απορριμμάτων με τη μεγαλύτερη δυνατή αξιοποίηση. Με αυτόν τον τρόπο υποστηρίζει τις πολλές υπάρχουσες τοπικές πρωτοβουλίες και ανεπίσημους συλλέκτες απορριμμάτων στις παράκτιες περιοχές της Ινδονησίας. Μέσα στους επόμενους μήνες, η εταιρεία θα μεταφέρει τις γνώσεις του έργου αυτού και σε άλλες χώρες όπου δραστηριοποιείται προσπαθώντας έτσι να επιτύχει «πλαστική ουδετερότητα» σε αυτές τις αγορές.
Προωθώντας μια νέα συμπεριφορά
Η πρόκληση των πλαστικών απορριμμάτων απαιτεί αλλαγή συμπεριφοράς από όλους μας. Η Nestlé δεσμεύεται να οδηγήσει σε διαρκή και αποδοτική αλλαγή, γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει καλύτερο μέρος για να ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια παρά μέσα από την ίδια την εταιρεία.
Η ανταπόκριση στην πρόκληση των πλαστικών απορριμμάτων και η προσπάθεια για μηδενικό περιβαλλοντικό αντίκτυπο από τις δραστηριότητές της αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της δέσμευσης της Nestlé για τη δημιουργία αμοιβαίου οφέλους για την εταιρεία και την κοινωνία. Η Nestlé επιταχύνει τις δράσεις της για την αντιμετώπιση του προβλήματος των πλαστικών απορριμμάτων και αναφέρει δημοσίως την πρόοδό της σε αυτόν τον τομέα.