Προσωρινός ανάδοχος για τη «Μελέτη-Κατασκευή Μονάδας Ξήρανσης Ιλύος Κέντρου Επεξεργασίας Λυμάτων Ψυττάλειας» ανακηρύχθηκε η κοινοπραξία της ΑΚΤΩΡ και της Αθηνά, μετά το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΥΠΕΧΩΔΕ.
Ειδικότερα οι οικονομικές προσφορές που ανοίχτηκαν σήμερα στο ΥΠΕΧΩΔΕ ήταν οι ακόλουθες : - 24.950.000 ευρώ, έκπτωση 28,44%, από την κοινοπραξία Ακτωρ -Αθηνά, - 26.830.000 ευρώ, έκπτωση 23,05%, από την κοινοπραξία
ΤΕΡΝΑ-BEFESA CONSTRUCCION Y TECNOLOGIA AMBIENTAL και - 29.990.000 ευρώ, έκπτωση 13,98%, από την Εδραση Χ. Ψαλλίδας. Το έργο έχει συνολικό προϋπολογισμό 34.862.385 ευρώ και συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Συνοχής της Ευρωπαϊκής Ένωσης με 75%. Η ολοκλήρωση της κατασκευής του, εφόσον δεν προκύψουν ενστάσεις, προβλέπεται από το ΥΠΕΧΩΔΕ σε λιγότερο από 14 μήνες από την έναρξη του το Μάρτιο. Το εργοστάσιο θα λειτουργεί με τη μέθοδο της θερμικής ξήρανσης που θα γίνεται από 4 περιστρεφόμενα τύμπανα στη θερμοκρασία των 400 έως 500 βαθμών Κελσίου. Έτσι η λυματολάσπη θα ξηραίνεται και θα γίνεται μία πλήρως υγιεινοποιημένη, ξηρή ιλύς σε κόκκους, πολύ μικρότερου όγκου από την αφυδατωμένη. Το προϊόν αυτό θα είναι χρήσιμο είτε για την παραγωγή ενέργειας (με καύση της σε τσιμεντοβιομηχανίες ή σε μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος) είτε ως εδαφοβελτιωτικό. Το Εργοστάσιο Ξήρανσης της Ψυττάλειας θα μπορεί σε καθημερινή βάση να ξηραίνει έως 800 τόνους λυματολάσπης. Συνεπώς, θα ξηραίνεται το σύνολο της λυματολάσπης που παράγεται στην Ψυττάλεια, ενώ θα παρέχεται η δυνατότητα ξήρανσης και λυματολάσπης που θα μεταφέρεται από γειτονικά Κέντρα Επεξεργασίας Λυμάτων.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr