Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Κατά τη διάρκεια της Συνέλευσης εξελέγη νέο Διοικητικό Συμβούλιο, με ισχύ έως τις 30/06/2012, που απαρτίζεται από τους εξής: Κωνσταντίνος Χρ. Ψαλλίδας, Χριστόδουλος Κ. Ψαλλίδας, Δημήτριος Κωνσταντινίδης, Χρήστος Δημητράκης, Μιχαήλ Αλέπης, Ηλίας Μάτσας, Βασίλης Παπαθεοδοσίου, Ιωάννης Πελέσης, Δημήτριος Αυλωνίτης και Αντώνιος Σαμαράς.
Τέλος, η Γενική Συνέλευση ενέκρινε κι αποφάσισε ομόφωνα την απόκτηση ιδίων μετοχών, σύμφωνα με το άρθρο 16 του ΚΝ 2190/20, σε ποσοστό μέχρι και 8% του συνόλου του μετοχικού κεφαλαίου, συμπεριλαμβανομένου του 4,30% των μετοχών που ήδη κατέχει η εταιρεία. Οι αγορές θα γίνουν την περίοδο από 10/7/07 έως 20/6/08, μέσω του Χ.Α.Α., σε τιμές από 0,50 ευρώ κατώτατη, μέχρι 5,00 ευρώ ανώτατη.
Κατά τη διάρκεια της Γενικής Συνέλευσης, η Διοίκηση της ΕΔΡΑΣΗΣ αναφέρθηκε στην καλή πορεία της εταιρείας κατά το πρώτο πεντάμηνο του 2007, που οδηγεί σε θετικές προβλέψεις για το σύνολο της χρήσης. Από την αρχή του έτους η εταιρεία αυτόνομα, ή με την υποστήριξη των θυγατρικών της, υπογράφει συνεχώς νέες συμβάσεις για την κατασκευή σημαντικών έργων, με αποτέλεσμα το ανεκτέλεστο υπόλοιπο των έργων της να διαμορφώνεται σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα. Πιο συγκεκριμένα, όπως παρουσίασε η Διοίκηση της εταιρείας, το ανεκτέλεστο των υπογεγραμμένων συμβάσεων της ΕΔΡΑΣΗΣ κυμαίνεται σήμερα στα 170 εκατ. ευρώ, ενώ παράλληλα η εταιρεία βρίσκεται στο στάδιο της υπογραφής για την ανάληψη ενός σημαντικού αριθμού έργων.
Όπως επεσήμανε η Διοίκηση της εταιρείας, καθοριστική για την καλή πορεία των οικονομικών αποτελεσμάτων υπήρξε η επέκταση των δραστηριοτήτων σε επιλεγμένες αγορές του εξωτερικού, όπως το Κουβέιτ και, ιδιαίτερα, η Ρουμανία, όπου καθημερινά η ΕΔΡΑΣΗ ισχυροποιεί τη θέση της. Ενδεικτικά αναφέρθηκε ότι για το πρώτο πεντάμηνο της τρέχουσας χρήσης, ο κύκλος εργασιών του εξωτερικού κατέλαβε ποσοστό 20% επί του συνολικού κύκλου εργασιών της εταιρείας.
Παράλληλα, ειδική αναφορά έγινε από τη Διοίκηση και στην πορεία της μετοχής. Όπως επισημάνθηκε, από τις 29 Σεπτεμβρίου 2006 μέχρι σήμερα, η τιμή της μετοχής της ΕΔΡΑΣΗΣ έχει αυξηθεί κατά 40%, ενώ την περίοδο από τις 29 Δεκεμβρίου 2006, μέχρι σήμερα, η τιμή παρουσιάζεται αυξημένη κατά 25%.
Όσον αφορά στους επόμενους στόχους της εταιρείας, σε αυτούς περιλαμβάνεται η επέκταση των δραστηριοτήτων στον τομέα της ενέργειας, και ειδικότερα στην παραγωγή ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές (Α.Π.Ε.). Μέσω της κατά 100% θυγατρικής ΠΡΟΤΥΠΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. και της συμμετοχής της στην εταιρεία ΥΔΡΟΒΑΤ Α.Ε., η Διοίκηση της ΕΔΡΑΣΗΣ δρομολογεί προσεκτικά τις αναπτυξιακές της κινήσεις σε αυτόν τον τομέα, εκτιμώντας ότι τα επόμενα χρόνια ένα σημαντικό τμήμα του κύκλου εργασιών του Ομίλου θα προέρχεται από τον κλάδο της ενέργειας είτε ως κατασκευαστικό αντικείμενο, είτε ως παραγόμενο προϊόν.
Όπως χαρακτηριστικά επεσήμανε ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΔΡΑΣΗΣ, κύριος Κων/νος Χρ. Ψαλλίδας, κατά τη διάρκεια της ομιλίας του προς τους μετόχους: «Χάρις στο έμπειρο κι αποτελεσματικό επιστημονικό και τεχνικό προσωπικό, τον προηγμένο τεχνολογικό εξοπλισμό, τη μακρόχρονη εμπειρία και εξειδίκευση, την υγιή συνεργασία με άλλες εταιρείες του κλάδου στην Ελλάδα και το εξωτερικό, την ποιότητα του παραγόμενου έργου, τον περιορισμό του κόστους και την οργανωτική αναδιάρθρωση που βρίσκεται σε εξέλιξη, η ΕΔΡΑΣΗ αντιμετώπισε με επιτυχία τις αντίξοες συνθήκες που έπληξαν τον κλάδο τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει σταθερά την αναπτυξιακή της πορεία, έχοντας εδραιώσει ακόμη πιο ισχυρές προοπτικές για το μέλλον».