Την έκδοση κοινού διμερούς ομολογιακού δανείου ύψους 6.000.000 προκειμένου να μετατραπεί μέρος του βραχυπρόθεσμου τραπεζικού δανεισμού σε μεσομακροπρόθεσμο, αποφάσισε στις 18/12/2006 η έκτακτη γενική συνέλευση της Εδραση Χ. Ψαλλίδας, με απαρτία 68,30%.
Ταυτόχρονα εξουσιοδότησε το Διοικητικό Συμβούλιο να αποφασίσει τους όρους, το ειδικότερο περιεχόμενο και τις λεπτομέρειες έκδοσης του δανείου.
Επιπλέον η γενική συνέλευση αποφάσισε την τροποποίηση των άρθρων 21 και 28 του καταστατικού της εταιρείας που αναφέρονται στις αρμοδιότητες του Διοικητικού Συμβουλίου και της Γενικής Συνέλευσης αντίστοιχα.
Συγκεκριμένα η γενική συνέλευση ενέκρινε τη μεταφορά από τη Γενική Συνέλευση στο Διοικητικό Συμβούλιο της αρμοδιότητας έκδοσης κοινών ομολογιακών δανείων ή ομολογιακών δανείων με ανταλλάξιμες ομολογίες καθώς επίσης την αρμοδιότητα για πώληση ακινήτων της εταιρείας.
Τέλος, αποφάσισε την μη αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας λόγω κεφαλαιοποίησης αποθεματικών από αναπροσαρμογή αξίας των παγίων βάσει του Ν.2065/92, δεδομένου ότι η εταιρεία έχει ήδη προβεί σε αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων της σύμφωνα με τα Διεθνή Πρότυπα Χρηματοοικονομκής Πληροφόρησης (ΔΠΧΠ) στην εύλογη αξία τους.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr