Μείωση τζίρου και αύξηση κερδών εμφάνισε η Παντεχνική στο πρώτο τρίμηνο του 2005. Ο κύκλος εργασιών της εταιρείας για το φετινό πρώτο τρίμηνο διαμορφώθηκε στο ποσό των 15,7 εκατ. ευρώ έναντι 21,5 εκατ. ευρώ ενώ σε επίπεδο Ομίλου άγγιξε τα 44,16 εκατ. ευρώ από 49,7 εκατ. ευρώ πέρυσι.
Τα προ φόρων κέρδη του Ομίλου Παντεχνική, όπου συμπεριλαμβάνονται και τα μεγέθη των κοινοπραξιών στις οποίες συμμετέχει η επιχείρηση, ανήλθαν το διάστημα Ιανουαρίου – Μαρτίου 2005 με βάση τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα στο ποσό των 7,45 εκατ. ευρώ έναντι 6,21 εκατ. ευρώ που ήταν το αντίστοιχο περσινό χρονικό διάστημα, παρουσιάζοντας αύξηση κατά 19,8%. Όσον αφορά στα προ φόρων κέρδη που προέκυψαν από τις δραστηριότητες που πραγματοποίησε αποκλειστικά η Παντεχνική ΑΕ, αυτά διαμορφώθηκαν στα 3,05 εκατ. ευρώ από 3,9 εκατ. ευρώ το περσινό πρώτο τρίμηνο (μείωση 23,4%). Σχετικά με τις επιχειρηματικές δραστηριότητες, πρόσφατα η Παντεχνική ΑΕ υπέγραψε τη σύμβαση με τον Δήμο Καλαμάτας για την κατασκευή και εν συνεχεία εκμετάλλευση για χρονικό διάστημα 22 ετών πέντε νέων χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων. Το έργο, για την υλοποίηση του οποίου η εταιρία θα επενδύσει περί τα 10 εκατ. ευρώ, αφορά στη δημιουργία τριών υπαίθριων και δύο υπόγειων parking, συνολικής χωρητικότητας 1.040 θέσεων. Παράλληλα, η Παντεχνική ΑΕ πλειοδότησε στον διαγωνισμό του Δήμου Πειραιά για το έργο της λειτουργίας υπόγειου parking και την διαχείριση χώρου περίπου 2.000 τ.μ. ανωδομής με καταστήματα σε ακίνητο επί της οδού 34ου Συντάγματος Πεζικού. Το parking διαθέτει 371 θέσεις στάθμευσης και η Παντεχνική ΑΕ θα έχει την εκμετάλλευσή του για χρονικό διάστημα 20 ετών. Η ανάπτυξη και διαχείριση χώρων στάθμευσης αποτελεί το νέο πεδίο δραστηριότητας της εταιρίας, από το οποίο εκτιμά πως θα εξασφαλίσει αξιόλογα έσοδα τα επόμενα χρόνια. Υπενθυμίζεται πως η Παντεχνική ΑΕ διαχειρίζεται ήδη το Central Parking της XANΘ στη Θεσσαλονίκη που διαθέτει 1.100 υπόγειες θέσεις στάθμευσης και το οποίο κατασκεύασε με τη μέθοδο της αυτοχρηματοδότησης. Επίσης, συμμετέχει στο έργο κατασκευής και εκμετάλλευσης τριών υπόγειων σταθμών αυτοκινήτων στο Δήμο του Βύρωνα Αττικής.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr