Οι Συμπράξεις Δημοσίου - Ιδιωτικού Τομέα είνα θετικές ως εργαλείο για την ανάπτυξη της οικονομίας, αλλά το σχετικό σχέδιο νόμου που παρουσίασε η κυβέρνηση είναι ανεπαρκές, εκτιμά το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας.
Οι ΣΔΙΤ μπορούν να συμβάλλουν στην προσπάθεια ανάπτυξης της χώρας και στην ενίσχυση του τομέα των δημοσίων έργων, όσο και της ποιότητας των υπηρεσιών, πλην, όμως, το συγκεκριμένο νομοσχέδιο που κατατέθηκε και συζητείται στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής είναι ανεπαρκές και η τυχόν ψήφισή του δίχως τις αναγκαίες αλλαγές, εγκυμονεί πολύ σοβαρούς κινδύνους να ακυρώσει τη χρησιμότητά του ως εργαλείο στην αναπτυξιακή πορεία της χώρας, είπε ο γγ του ΤΕΕ Θεόδωρος Δραγκιώτης προς τα μέλη της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής που συζητούν το σχέδιο νόμου, παρουσία του υφυπουργού Χρήστου Φώλια. Ο κ. Δραγκιώτης τόνισε ότι οι ΣΔΙΤ με κανέναν τρόπο δεν θα πρέπει να θεωρηθούν πανάκεια και να εναποτεθεί σε αυτές η ελπίδα για την δημιουργία της κατάλληλης υποδομής και της συγκρότησης και προσφοράς υπηρεσιών, ώστε να αντιμετωπιστούν τα πολλά και οξυμένα προβλήματα, αλλά και να υπάρξει περαιτέρω ανάπτυξη. Κύριος, αποφασιστικός και ασφαλής μοχλός ανάπτυξης είναι και παραμένει το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, σημείωσε. Στην επιστολή του προέδρου του ΤΕΕ, Γ.Αλαβάνου, προς τον υπουργό Οικονομίας Γ.Αλογοσκούφη τονίζεται μεταξύ άλλων ότι κατά τη σύνταξη του νομοσχεδίου δεν ελήφθηκαν υπόψη οι προτάσεις του Επιμελητηρίου, απουσιάζει η εθνική στρατηγική και διατάξεις που να διασφαλίζουν αποτελεσματικά το δημόσιο συμφέρον. Την επιστολή αυτή παρέδωσε ο γγ του ΤΕΕ και στον πρόεδρο και τα μέλη της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής όπου συζητείται το νομοσχέδιο. Ταυτόχρονα παρέδωσε μια σειρά συγκεκριμένων και κατ' άρθρο προτάσεων/τροπολογιών, σε μια προσπάθεια να προληφθούν προβλήματα που θα πηγάζουν από την αοριστία του σχεδίου νόμου. Μεταξύ άλλων, το ΤΕΕ προτείνει: 1) Εφόσον η ΣΔΙΤ αφορά σε μελέτη/κατασκευή έργου, να προβλέπεται, ως ελάχιστη απαίτηση του Δημοσίου η συμμετοχή νομικού ή φυσικών προσώπων με την προβλεπόμενη για τα δημόσια έργα τεχνική επάρκεια. 2) Σε κάθε περίπτωση ΣΔΙΤ που αφορά σε μελέτη/κατασκευή, ο έλεγχος των μελετών και οι διαδικασίες επίβλεψης από τον φορέα παραχώρησης, να γίνεται με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία. 3) Στα τεύχη που συνοδεύουν τη ΣΔΙΤ θα πρέπει αναγράφονται οι ελάχιστες απαιτήσεις του Δημοσίου, τόσο κατά την περίοδο κατασκευής, όσο και της λειτουργίας. 4) Οι ΣΔΙΤ θα πρέπει να αναφέρονται σε έργα που υπερβαίνουν σε κόστος τα 10 εκατομμύρια ευρώ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr