Ολοκληρώθηκε μελέτη του Ινστιτούτου Οικονομίας Κατασκευών (ΙΟΚ) με τίτλο «Μεθοδολογία Επιλογής και Απαιτούμενες Διαδικασίες για την Επιτυχή Υλοποίηση Έργων μέσω Συμπράξεων Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα (ΣΔΙΤ)». Αντικειμενικός σκοπός της μελέτης είναι να αποτελέσει ένα εγχειρίδιο επιλογής και προετοιμασίας έργων ΣΔΙΤ, το οποίο θα λειτουργήσει επιβοηθητικά τόσο στο σύνολο των εμπλεκόμενων Αναθετουσών Αρχών (υπουργεία, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ) όσο και στους ιδιωτικούς φορείς, εν’ όψει υιοθέτησης και εφαρμογής του νέου αυτού θεσμού.
Η χρησιμότητα αυτού του εγχειριδίου εκτιμάται ότι θα είναι μεγάλη, αφού η σημερινή οικονομική συγκυρία, η οποία συνδυάζει τους ισχυρούς δημοσιονομικούς περιορισμούς και την ανάγκη για αυξημένη παραγωγικότητα και ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας, καθιστά τη δημιουργία υποδομών και την παροχή υπηρεσιών του κράτους προς τον πολίτη μέσω ΣΔΙΤ ουσιαστική παράμετρο. Η πρόσφατη θεσμοθέτηση των ΣΔΙΤ αναμένεται να απελευθερώσει σημαντικούς πόρους από το -ήδη μειούμενο- Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τη σχετική βιβλιογραφία οι ιδιωτικές επενδύσεις δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποκαθιστούν τις δημόσιες αλλά να λειτουργούν συμπληρωματικά με αυτές. Γενικά αναφέρεται ότι, πέραν της αναπλήρωσης της ανεπαρκούς δημόσιας επενδυτικής δραστηριότητας, η συμμετοχή των ιδιωτών μπορεί να αποδειχθεί σημαντική ως προς τον εξορθολογισμό των επενδυτικών δαπανών και την καλύτερη διαχείριση του δημιουργούμενου κεφαλαίου και να κινητοποιήσει ιδιωτικά κεφάλαια από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Τα βασικά αντικείμενα της μελέτης, η οποία βασίστηκε στο υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο (εθνικό και κοινοτικό) είναι η εξέταση της δομής της εγχώριας αγοράς ΣΔΙΤ, η καταγραφή των προβλημάτων που εκτιμάται ότι υφίστανται καθώς και η κατηγοριοποίηση των έργων βάσει ζήτησης. Επισημαίνεται ότι η επιχειρούμενη μεθοδολογική προσέγγιση αποτελεί ενδεικτικό υποβοηθητικό εργαλείο τόσο στις προσυμβατικές, όσο και στις συμβατικές διαδικασίες που απαιτούνται για κάθε ΣΔΙΤ. Στη μελέτη διαπιστώνεται ότι στην Ελλάδα η αγορά των ΣΔΙΤ παρουσιάζει θετικές προοπτικές, οι οποίες ωστόσο συνοδεύονται και από αρκετές ιδιομορφίες σε σχέση με άλλες χώρες. Η κοινή γνώμη της χώρας είναι «εθισμένη» στην έννοια «αντιπαροχή» και ενδεχομένως η εξάπλωση των ΣΔΙΤ και η δημιουργία νέων αναπτυξιακών δεδομένων μπορεί να έχουν αυξημένη κοινωνική αποδοχή, αφού θα καλύψουν πάγια προβλήματα των τοπικών κοινωνιών (ευμάρεια, θέσεις εργασίας, κλπ).
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr