Ορίσθηκε από το Υπουργείο Μεταφορών το προσωρινό δσ της εταιρίας που θα διαδεχθεί τις Ολυμπιακές Αερογραμμές.
Στο μετοχικό κεφάλαιο της νέας αεροπορικής εταιρίας, η οποία βρίσκεται στη φάση της ίδρυσής της, θα συμμετέχουν το ελληνικό Δημόσιο, αλλά και ιδιώτες επενδυτές, οι οποίοι αναζητούνται από το σύμβουλο ιδιωτικοποίησης. Αναλυτικότερα, η σύνθεση του διοικητικού συμβουλίου είναι η εξής: χρέη προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου θα εκτελεί ο οικονομολόγος κ. Σπ. Μαρτσέκης, ενώ μέλη ορίστηκαν η δικηγόρος κ. Ευ. Κωνσταντάκη, ο μηχανολόγος – ηλεκτρολόγος, κ. Γ. Γιαννόπουλος και οι οικονομολόγοι Γ. Οικονόμου και Δ. Παπαδόπουλος. Σημειώνεται ότι η παραπάνω σύνθεση είναι προσωρινή και τυπική, καθώς σύμφωνα με το νόμο περί ανωνύμων εταιριών, για να συσταθεί μια εταιρία απαιτείται διοικητικό συμβούλιο.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr