Την ανάληψη του έργου της τεχνικής υποστήριξης στην Εισαγωγή του Προγράμματος LEADER στη Ρουμανία πέτυχε η LRDP KANTOR, θυγατρική της KANTOR στο Λονδίνο.
Πρόκειται για ένα έργο χρηματοδοτούμενο από την Βρετανική πρεσβεία στο Βουκουρέστι με σκοπό να βοηθήσει το υπουργείο Γεωργίας της Ρουμανίας να προετοιμασθεί για την υλοποίηση της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας LEADER (Περιφερειακή ανάπτυξη), μετά την ένταξη της χώρας στην ΕΕ. Στην επόμενη προγραμματική περίοδο για την Περιφερειακή Ανάπτυξη 2007-2013, ο προϋπολογισμός του άξονα 4 « LEADER » πρέπει να είναι τουλάχιστον το 5% του συνολικού εθνικού προγράμματος. Η Ρουμανία η οποία ελπίζει να προσχωρήσει στην ΕΕ το 2007, θα πρέπει να προετοιμαστεί για την δημιουργία Διαχειριστικής Αρχής, διαδικασίες υλοποίησης και τέλος, δημιουργία Ομάδων Τοπικής Δράσης. Γι’ αυτό το πρόγραμμα θα χρησιμοποιηθεί η αντίστοιχη εμπειρία από την Μεγάλη Βρετανία, την Ολλανδία, την Πολωνία και Λιθουανία και θα αναδείξει πως οι Ομάδες Τοπικής Δράσης μπορούν να καθοδηγηθούν, σε ποίο τομέα και πυκνότητα του πληθυσμού και τέλος το απαιτούμενο νομικό πλαίσιο.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr