Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η πρόεδρος σημείωσε ότι το 2024 ξεκινά με θετικά μηνύματα για την ελληνική οικονομία και πρόσθεσε: «Μετά και την ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας, η εμπιστοσύνη στη σταθερότητα, στην αξιοπιστία και στις προοπτικές της οικονομίας μας είναι σε υψηλά επίπεδα. Η αξιοποίηση των ευρωπαϊκών πόρων, λειτουργεί ως ανάχωμα στο κλίμα επιβράδυνσης που κυριαρχεί στην Ευρώπη και παγκόσμια».
Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές για την κινητοποίηση επενδύσεων που επιταχύνουν τον παραγωγικό μετασχηματισμό της οικονομίας, είπε η πρόεδρος και συμπλήρωσε: «Έχουμε, λοιπόν, πολλούς λόγους να αισιοδοξούμε. Όμως αυτή η αισιοδοξία δεν πρέπει να μας αποκοιμίσει. Γνωρίζουμε καλά, πλέον, ότι η εισροή πόρων στην οικονομία δε διασφαλίζει από μόνη της όρους ανάπτυξης. Δε μας αρκούν μερικά χρόνια ισχυρής μεγέθυνσης του ΑΕΠ. Δε μας αρκεί μια εφήμερη ανάπτυξη, που στηρίζεται στην εύκολη ρευστότητα και στις ενισχύσεις. Θέλουμε μια ανάπτυξη με διάρκεια και ποιότητα».
Η πρόεδρος τόνισε ότι χρειάζεται μία ανάπτυξη που στηρίζεται στη σύνεση, στην παραγωγικότητα, στην εξωστρέφεια, στην καινοτομία, στη γνώση. Ταυτόχρονα, δυναμική αλλά και κοινωνικά δίκαιη, η οποία θα δημιουργεί όρους ευημερίας για τους πολλούς.
«Η πρόκληση για τις επιχειρήσεις, αλλά και για την πολιτική ηγεσία της χώρας, είναι η ολική ανάταξη της ελληνικής οικονομίας κι αυτό το κοινό πρόταγμα οφείλει να μας ενώσει. Να κρατά τα πόδια μας γερά στο έδαφος και το βλέμμα μας στραμμένο στο μέλλον» είπε η πρόεδρος. Όπως εξήγησε, αυτό το πρόταγμα για ολική ανάταξη «οφείλει να κινητοποιεί σωστές επιλογές και αποφάσεις σε όλα τα επίπεδα: από την άσκηση της οικονομικής πολιτικής και την προώθηση των διαρθρωτικών αλλαγών, μέχρι τη χάραξη επιχειρηματικών στρατηγικών, επενδυτικών σχεδίων και προτύπων διακυβέρνησης».
Η πρόεδρος υπογράμμισε τέλος, ότι φέτος, το επιμελητήριο συμπληρώνει 105 χρόνια λειτουργίας και ταυτόχρονα, γιορτάζει τα 10 χρόνια της Θερμοκοιτίδας Νεοφυών Επιχειρήσεων Αθήνας. «Μίας δομής που το ΕΒΕΑ ίδρυσε την περίοδο της οικονομικής κρίσης, θέλοντας να δώσει ένα μήνυμα πίστης στην επιχειρηματικότητα, ως δύναμη δημιουργίας, ως δύναμη αναγέννησης για την οικονομία, για τη χώρα» όπως είπε.
Τα βραβεία
Τα βραβεία λαμβάνουν οι εξής:
Βραβείο εξαγωγικής δραστηριότητας – διεθνούς παρουσίας
GRANTEX A.E.
Βραβείο έρευνας – καινοτομίας και τεχνολογικής ανάπτυξης
NANOBIONIC
Βραβείο περιβάλλοντος και πράσινης ανάπτυξης
Antipollution
Βραβείο εταιρικής κοινωνικής ευθύνης
Coca Cola Hellas
Βραβείο ενίσχυσης της απασχόλησης
METRO ΑΕΒΕ
Βραβείο ηλεκτρονικής επιχειρηματικότητας
KEYVOTO
Βραβείο Νέου Επιχειρηματία
Άγγελος Σταυράκης - Safesize
Βραβείο Αναπτυσσόμενης ΜμΕ
DP PUMPS – DRAKOS POLEMIS
Βραβείο νεοφυούς επιχειρηματικότητας
ENSIGHT
Βραβείο γυναικείας επιχειρηματικότητας
ΜΑΙΡΗ ΧΑΤΖΑΚΟΥ - ΜΕΒΓΑΛ Α.Ε.
Βραβείο συμπερίληψης
Microsoft Ελλάδας, Κύπρου και Μάλτας