Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, μετά από ένα πεντάμηνο πρόγραμμα επιχειρηματικής επιτάχυνσης, οι 5 ομάδες που διακρίθηκαν τον Μάιο του 2023 παρουσίασαν τις ιδέες τους, αποσπώντας θερμά συγχαρητήρια από το κοινό. Για πρώτη φορά στον θεσμό απονεμήθηκαν βραβεία και στις 5 ομάδες, ανταμείβοντας την εντυπωσιακή εξέλιξή τους κατά τη διάρκεια του Social Innovation Lab. Συγκεκριμένα, οι ομάδες που αναδείχθηκαν με σειρά κατάταξης είναι οι:
«Επιδιώκουμε μέσα από τη συλλογική προσπάθεια να συνδέσουμε την επιχειρηματική καινοτομία με την καθημερινότητα που βιώνουμε όλες και όλοι. Κυρίως, όμως, να δούμε το σήμερα και το αύριο του πλανήτη μας μέσα από μια πρακτική ματιά, που θα φέρει στο προσκήνιο μια βιώσιμη προοπτική», ανέφερε ο Martin Brandenburger, CEO και Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Lidl Ελλάς, καλωσορίζοντας τους συμμετέχοντες.
«Ο 3ος μαραθώνιος ανοιχτής καινοτομίας, Social Hackathon, μας γεμίζει με υπερηφάνεια αλλά και ικανοποίηση. Μέσα από αυτήν τη δράση αποδεικνύουμε στην πράξη πως στεκόμαστε δίπλα σε κάθε προσπάθεια που μπορεί να εγγυηθεί το κοινό, βιώσιμο μέλλον μας, στηρίζοντας πρωτοβουλίες που αναζωογονούν την κοινωνία, ενδυναμώνουν τους συμπολίτες μας και δημιουργούν απόθεμα οφέλους για τις επόμενες γενιές», είπε χαρακτηριστικά η Βασιλική Αδαμίδου, Διευθύντρια Επικοινωνίας και Εταιρικής Υπευθυνότητας της Lidl Ελλάς.
Η Εύη Λαζού-Λασκαρίδη, Πρόεδρος του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης, ανέφερε: «Οι πέντε ομάδες που διακρίθηκαν είναι για όλους μας πηγή έμπνευσης. Μας θυμίζουν την αξία της προσπάθειας, της σκληρής δουλειάς, της συνεργασίας και της ευγενικής άμιλλας. Μας θυμίζουν πως οι νέες γενιές δεν είναι μόνο εξοικειωμένες με την τεχνολογία, αλλά και έτοιμες να την αξιοποιήσουν για το κοινό καλό. Οι εξαιρετικές ιδέες τους αποδεικνύουν πως η επιδίωξη για έναν πιο βιώσιμο τρόπο ζωής, δε μένει στη θεωρία, αλλά οδηγεί σε εφαρμόσιμες λύσεις σε πραγματικά προβλήματα».
Η Δρ. Αγγελική Κοσμοπούλου, Εκτελεστική Διευθύντρια του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης, δήλωσε: «Οι ομάδες που συμμετείχαν στο Social Hackathon έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για το κοινό καλό. Συνδυάζοντας τη δημιουργικότητα και την καινοτομία με την αγάπη για τον συνάνθρωπο, εμπνεύστηκαν εφαρμόσιμες λύσεις σε καίρια ζητήματα της καθημερινότητας».
Την οπτικοακουστική κάλυψη του τελικού, καθώς και την τεκμηρίωση του Social Hackathon στο σύνολό του, ανέλαβε η εταιρεία παραγωγής Dotmov.
Περισσότερες πληροφορίες για τη δράση θα βρείτε στο https://corporate.lidl-hellas.gr/social-hackathon.