Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σε έναν σύγχρονο κόσμο που συνεχώς μεταβάλλεται και απαιτεί την καλλιέργεια νέων δεξιοτήτων, αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η υποστήριξη των νέων προς την επίτευξη των στόχων τους και η διασύνδεση της ανώτατης εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας, κρίνονται σήμερα περισσότερο απαραίτητα από ποτέ.
Το Μνημόνιο Συνεργασίας υπεγράφη στα γραφεία Διοίκησης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου από τον Managing Director του Ομίλου Επιχειρήσεων Σαρακάκη (ΟΕΣ), Αλέξανδρο Δ. Σαρακάκη, την Human Resources Director ΟΕΣ, Ρένια Κρεμαλή και τον Πρύτανη του ΕΜΠ, Καθηγητή Ανδρέα Μπουντουβή.
Η συνεργασία έχει στόχο να δημιουργήσει νέες γέφυρες μεταξύ της ακαδημαϊκής κοινότητας και του ευρύτερου κλάδου της κινητικότητας (mobility) σε ένα πλαίσιο δραστηριοτήτων με έμφαση τις κοινές ερευνητικές και εκπαιδευτικές δράσεις, διευρύνοντας τους ορίζοντες των φοιτητών, των ερευνητών και των εργαζομένων του ΟΕΣ.
Η διμερής συνεργασία μεταξύ άλλων περιλαμβάνει:
Ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου Επιχειρήσεων Σαρακάκη, Αλέξανδρος Δ. Σαρακάκης, δήλωσε σχετικά: «Είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι για την έναρξη της συνεργασίας μας με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, με το οποίο μοιραζόμαστε την ίδια ισχυρή άποψη για την αξία της επιστήμης, της τεχνολογίας και της καινοτομίας στην υγιή οικονομική ανάπτυξη. Στον Όμιλο Επιχειρήσεων Σαρακάκη, προσπαθούμε διαρκώς να αξιοποιούμε την ακαδημαϊκή γνώση και την εμπειρία δημιουργώντας πρόσφορο έδαφος για κοινές ερευνητικές και εκπαιδευτικές δράσεις, με στόχο την εξέλιξη των ανθρώπων μας και ευρύτερα της νέας γενιάς».
Ο Πρύτανης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Καθηγητής Ανδρέας Μπουντουβής σημείωσε: «Η συνεργασία του ΕΜΠ με τον Όμιλο Επιχειρήσεων Σαρακάκη έχει πολύπλευρη εκπαιδευτική και ερευνητική στόχευση η οποία αντλεί και από τη διακεκριμένη θέση του Ομίλου στην εγχώρια βιομηχανία. Τα κύρια πεδία αμοιβαίου ενδιαφέροντος είναι της αυτοκινητοβιομηχανίας και της βιομηχανίας μηχανολογικών προϊόντων. Η ευρύτητα των πεδίων εντάσσει στην εμβέλεια της συνεργασίας όλες τις Σχολές του ΕΜΠ – τους φοιτητές, ερευνητές και καθηγητές τους».