Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Υπενθυμίζεται ότι το 2016, η αλυσίδα, θυγατρική της Ahold Delhaize, μετά την αποχώρηση από την αγορά της “Μαρινόπουλος” είχε τζίρο στα 2,174 δισ. ευρώ ενώ τη φετινή χρονιά ο τζίρος αναμένεται να διαμορφωθεί σε ελαφρώς υψηλότερα επίπεδα σε σύγκριση με πέρυσι (το 2021 ήταν 1,96 δισ. ευρώ), αύξηση ωστόσο που οφείλεται στον πληθωρισμό, καθώς καταγράφεται μείωση του όγκου πωλήσεων.
Το μήνυμα στον καταναλωτή
“Το μεγάλο μας μειονέκτημα είναι ότι ο κόσμος μάς θεωρεί ακριβούς. Πρέπει να αντιστρέψουμε αυτή την αντίληψη”, δήλωσε χθες χαρακτηριστικά ο νέος διευθύνων σύμβουλος της ΑΒ Βασιλόπουλος, Νίκος Λαβίδας, κατά την πρώτη του παρουσία ενώπιον των ΜΜΕ μετά και την ανάληψη της ηγεσίας της ιστορικής αλυσίδας. “Στα δικά μας καταστήματα θα βρεις στο ράφι το ουίσκι Lagavulin, αλλά και το κρασί των 2 ευρώ. Εμείς δεν έχουμε τα προϊόντα μας σε παλέτες και μεγάλες καλαθούνες” ανέφερε με νόημα, δίνοντας το στίγμα για την πορεία που θέλει να ακολουθήσει.” Το θέμα είναι να μπεις στο κατάστημά μας και να δεις. Δεν είμαστε ακριβοί. Το “μαγαζί” προσφέρει μια όμορφη αγοραστική εμπειρία και γιαυτό πάμε,θέλουμε να πάμε στα 1200 προϊόντα σε πραγματικά χαμηλή τιμή και να καλύψουμε κάθε ανάγκη. Στόχος είναι όλοι οι καταναλωτές” τόνισε.
“Στόχος όλων στην αγορά είναι να είναι στην πρώτη θέση. Για μας στόχος είναι να αναπτυσσόμαστε περισσότερο από τους ρυθμούς που καταγράφει η αγορά” σημείωσε με έμφαση επαναλαμβάνοντας ότι μέχρι τώρα υπήρχε μια αντίληψη ότι η αλυσίδα θεωρείτο ακριβή” είπε σημειώνοντας ότι σήμερα ο καταναλωτής μπορεί να βρει 850 προϊόντα σε χαμηλή τιμή. “Στην πλειονότητά τους είναι από τα 850 ιδιωτικής ετικέτας μια και έχουμε καλύτερη κοστολογική εικόνα σε αυτά” τόνισε και σημείωσε περιγράφοντας την τακτική που θα ακολουθήσει η εταιρεία:
Μάλιστα ο κ. Λαβίδας σημείωσε ότι η ανάπτυξη θα έλθει κι από το άνοιγμα 10 νέων καταστημάτων μεσαίου μεγέθους (άνω των 500 τ.μ.), ενώ εκτιμά ότι θα δημιουργήσει και 50 ακόμη καταστήματα franchise μέσω συνεργασιών. Ο κ. Λαβίδας ωστόσο δεν απέκλεισε και το ενδεχόμενο εξαγορών μικρών αλυσίδων και επιχειρήσεων, σημειώνοντας ωστόσο ότι οι πρόσφατες διαπραγματεύσεις με την αλυσίδα Γέγος δεν τελεσφόρησαν.
Επιστροφή αξίας
Ο κ. Λαβίδας αφού αναφέρθηκε στο ότι ο Όμιλος αναζητά εργαζομένους σε όλους τους βραχιονέ του, με ανάγκη για άμεσες 50 προσλήψεις σε ψηφιακά κανάλια και κατάστημα Σταμάτας, τόνισε ότι πληρώνει πάνω από τις συλλογικές συμβάσεις, ενώ έχει θετικό ισοζύγιο πλήρους απασχόλησης θέσεων εργασίας (vs μερικής, που είναι αυτό που κουμπώνει περισσότερο με τις ανάγκες του λιανεμπορίου).
Αν και δεν προχώρησε σε αυξήσεις, όπως τόνισε, η ΑΒ απέδωσε “μόνους” 150 ευρώ στους εργαζόμενους ενώ για το 2023 είπε ότι η όποια αύξηση, παρά τις θετικές προθέσεις, μπαίνει σε μια “βάσανο” αξιολόγησης λόγω της δύσκολης συγκυρίας. Πάντως δε θέλησε να αναφερθεί στη μείωση προσωπικού κατά 612 άτομα το 2021, καθώς δεν ήταν στην ηγεσία της εταιρίας ενώ επέμεινε στο αποτύπωμα που αφήνει η εταιρεία την κοινωνία.
Όπως είπε:
Περιβάλλον και κυκλική οικονομία
Ο κ. Λαβίδας είπε ότι:
Γιώργος Αλεξάκης