Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το ΕΕΔΕΓΕ συμμετείχε, μάλιστα ενεργά, προτείνοντας συγκεκριμένες βελτιώσεις στις προβλέψεις του νομοσχεδίου για το νέο πλαίσιο κατάρτισης και παράλληλα την άμεση εφαρμογή της πρόβλεψης για τη δημιουργία χώρων φύλαξης βρεφών σε 120 μεγάλες επιχειρήσεις, μια πρωτοβουλία της αρμόδιας Υφυπουργού, κυρίας Μαρίας Συρεγγέλα. Επιπλέον, κατέθεσε πρόταση για την επέκταση του συγκεκριμένου μέτρου σε ακόμη 120 επιχειρήσεις μέχρι το τέλος του έτους.
Το νομοσχέδιο, που αποτελεί πρωτοβουλία του αρμόδιου Υπουργού, κυρίου Κωστή Χατζηδάκη, είναι μια αναγκαία μεταρρύθμιση για τον εκσυγχρονισμό τόσο του πλαισίου στήριξης των ανέργων όσο και της ίδιας της αγοράς εργασίας αλλά και της ίδιας της λειτουργίας του ΟΑΕΔ. Παράλληλα, αναβαθμίζει το πλαίσιο της κατάρτισης στη χώρα συνδέοντάς το με συγκεκριμένα κριτήρια για χρηματοδότηση τόσο των παρόχων όσο και των καταρτιζόμενων.
Επιπρόσθετα, το εν λόγω νομοσχέδιο επιχειρεί να αντιμετωπίσει το αδιέξοδο που προκαλείται από το γεγονός ότι ολόκληροι επαγγελματικοί κλάδοι και επιχειρήσεις που αναζητούν να προσλάβουν εργαζόμενους με τις κατάλληλες δεξιότητες να μην τους βρίσκουν, ενώ ταυτόχρονα χιλιάδες άνεργοι να προσπαθούν μάταια να βρουν απασχόληση. Η συγκεκριμένη κατάσταση μάλιστα βαίνει επί τα χείρω από την έναρξη της πανδημίας και μετά.
Η λύση που δίνεται με το νομοσχέδιο «Δουλειές Ξανά» αντιμετωπίζει ριζικά το αδιέξοδο στο οποίο έχει οδηγηθεί η αγορά εργασίας καθώς προβλέπει:
Σχετικά με το νέο νομοσχέδιο και τη συμμετοχή του ΕΕΔΕΓΕ στην κοινοβουλευτική συζήτηση, η Πρόεδρος του, κα Σοφία Κουνενάκη-Εφραίμογλου, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Το ΕΕΔΕΓΕ στέκεται πάντα αρωγός σε νομοθετικές και θεσμικές πρωτοβουλίες που αναβαθμίζουν το πλαίσιο λειτουργίας των επιχειρήσεων και που παράλληλα πριμοδοτούν την εργασία και όχι την ανεργία. Από την πλευρά μας, συνεισφέρουμε εποικοδομητικά στον διάλογο με προτάσεις όπως η επέκταση του μέτρου για τη δημιουργία χώρων φύλαξης βρεφών σε περισσότερες επιχειρήσεις, ενώ παράλληλα προτείνουμε να αποτελέσουμε μέλος της Ομάδας Εμπειρογνωμόνων προσφέροντας την πείρα και την τεχνογνωσία μας».