Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η ΕΑΒ αποφάσισε να βοηθήσει εμπράκτως τους κατοίκους των περιοχών που επλήγησαν από τις καταστροφικές πυρκαγιές των τελευταίων ημερών. Η εταιρεία ήρθε σε επικοινωνία με εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης των πυρόπληκτων νομών και προχωράει στην άμεση ικανοποίηση καίριων αναγκών τους σε υποδομές, προσφέροντας σε δήμους που επλήγησαν υλικοτεχνικό εξοπλισμό συνολικής αξίας 250.000.
Από την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου, κλιμάκιο της ΕΑΒ επισκέπτεται τις περιοχές των Δήμων Οιτύλου (Νομού Λακωνίας), Φαλαισίας (Νομού Αρκαδίας), Ανδανίας (Νομού Μεσσηνίας), Αρχαίας Ολυμπίας (Νομού Ηλείας), Κονίστρων και Μαρμαρίου (Νομού Ευβοίας), για να παραδώσει τεχνολογικό και υλικοτεχνικό εξοπλισμό που θα καλύψει τις άμεσες ανάγκες τους σε υποδομές.
Το κλιμάκιο της ΕΑΒ με επικεφαλής τον Διευθύνοντα Σύμβουλό της κ. Τάσο Φιλιππάκο και με τη συμμετοχή μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, επισκέφθηκε την Τετάρτη τους Δήμους Οιτύλου και Φαλαισίου όπου πραγματοποιήθηκαν, σε Αρεόπολη και Λεοντάρι αντίστοιχα, οι τελετές παράδοσης του εξοπλισμού στις αρχές τις τοπικής αυτοδιοίκησης.
Στην Αερόπολη η αποστολή της εταιρείας συναντήθηκε με τον Δήμαρχο Οιτύλου κ. Πέτρο Ανδρεάκο, παρουσία του δημοτικού συμβουλίου, πολιτικών εκπροσώπων και εκπροσώπων της Νομαρχίας Λακωνίας.
Αμέσως μετά το κλιμάκιο της ΕΑΒ μετέβη στο χωριό Λεοντάρι όπου συναντήθηκε με τον Δήμαρχο Φαλαισίας κ. Ιωάννη Φουσέκη, παρουσία του δημοτικού συμβουλίου, των νομαρχιακών εκπροσώπων και των πολιτικών εκπροσώπων και παρέδωσε τον εξοπλισμό για άμεση εγκατάσταση.
Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων στους παραπάνω δήμους, ο κ. Φιλιππάκος εξέφρασε τα βαθιά του συλλυπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων από την καταστροφή, αλλά και την έμπρακτη συμπαράσταση της εταιρίας προς τους πληγέντες. Παράλληλα, τόνισε πως η Διοίκηση και οι Εργαζόμενοι της ΕΑΒ θα είναι κοντά στους δήμους Οιτύλου και Φαλαισίας για όσο καιρό χρειαστεί, ενισχύοντας τους με όσα μέσα διαθέτει η εταιρία.
Από τη μεριά τους ο Δήμαρχος Οιτύλου και ο Δήμαρχος Φαλαισίας συνεχάρησαν την Διοίκηση της ΕΑΒ για αυτή την πρωτοβουλία υπογραμμίζοντας ότι με την βοήθεια αυτή θα αντιμετωπιστούν καίρια προβλήματα των δήμων, ενώ την ευχαρίστησαν και για την ηθική υποστήριξη που προσέφερε στους δημότες της Φαλαισίας και του Οίτυλου, οι οποίοι αυτή τη στιγμή δοκιμάζονται.
Η Διοίκηση της ΕΑΒ δεσμεύτηκε επίσης ότι θα βοηθήσει με όσα μέσα διαθέτει και θα ενισχύει τις περιοχές αυτές για όσο κριθεί απαραίτητο και της ζητηθεί από τις τοπικές αρχές, ενώ τις επόμενες ημέρες θα μεταβεί στους νομούς Ηλείας, Μεσσηνίας και Ευβοίας για να παραδώσει τον εξοπλισμό που τις έχει ζητηθεί.
Ειδικότερα, ο κατάλογος των προσφορών της ΕΑΒ προς τους παραπάνω Δήμους έχει ως εξής:
ΝΟΜΟΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
Στον Δήμο Οιτύλου με έδρα την Αρεόπολη θα προσφερθούν:
·δύο (2) ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη των 100 KVA
·ένα (1) των 65 KVA,
·τέσσερις (4) ηλεκτρονικοί υπολογιστές
·και ένας (1) δορυφορικός τηλεοπτικός δέκτης τελευταίας τεχνολογίας ο οποίος θα συνοδεύεται από αναβάθμιση της όλης υποδομής συγκριτικά με τον ήδη κατεστραμμένο. Ο δέκτης θα συνοδεύεται από α) σύστημα πυρόσβεσης ώστε να προστατεύεται σε περίπτωση πυρκαγιάς β) σύστημα κλιματισμού ώστε να μην υπολειτουργεί όταν επικρατούν υψηλές θερμοκρασίες στο περιβάλλον και γ) αλεξικέραυνο για προστασία από κεραυνούς.
ΝΟΜΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Στον Δήμο Φαλαισίας με έδρα το Λεοντάρι θα διατεθούν:
·δύο (2) ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη (ηλεκτρογεννήτριες) των 65 KVA , τα οποία εξασφαλίζουν την απρόσκοπτή παροχή νερού σε περίπτωση διακοπής ρεύματος
·τέσσερις (4) ηλεκτρονικοί υπολογιστές.
·Επίσης θα καλυφθούν πρόσθετες υποδομές σύμφωνα με τις ανάγκες του δήμου ύψους μέχρι 30.000.
ΝΟΜΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Δήμος Ανδανίας με έδρα το Διαβολίτσι: Η ΕΑΒ θα προχωρήσει στη δωρεά
·μίας (1) ηλεκτρογεννήτριας των 65 KVA
·τέσσερις (4) ηλεκτρονικών υπολογιστών
·ενώ θα διαθέσει για την κάλυψη πρόσθετων υποδομών σύμφωνα με