Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Ο επιχειρηματικός κόσμος αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας και διαπνέεται από υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης και αλληλεγγύης, γι αυτό καιπροσέτρεξε άμεσα, βρέθηκε στο προσκήνιο της αρωγής και πήρε την πρωτοβουλία να δεσμευτεί όχι μόνο συνεισφέροντας χρήματα, αλλά υποσχόμενος και πρόσθετες δράσεις στο μέλλον», τόνισε στην παρέμβασή του ο κ. Δημήτρης Δασκαλόπουλος.
Ο Πρόεδρος του ΣΕΒ σημείωσε ότι εκτός από τις πολλές προσφορές σε είδος «ήδη μια πρώτη πλήρη καταγραφή ανεβάζει τις οικονομικές εισφορές στα 200 εκατομμύρια ευρώ, όπου το 90% και πλέον των χρημάτων αυτών προέρχονται από επιχειρήσεις-μέλη του ΣΕΒ».
Επίσης, ανέφερε στους παρισταμένους ότι έπιασε ήδη δουλειά στα γραφεία του Συνδέσμου, ο ειδικός Μηχανισμός Ενημέρωσης και Συντονισμού Αποκατάστασης Πυροπαθών (ΜΕΣΑΠ), με σκοπό το Ταμείο Αλληλεγγύης να είναι ενήμερο των πρωτοβουλιών και δράσεων που αναλαμβάνει η επιχειρηματική κοινότητα, τα δε μέλη του ΣΕΒ των αναγκών που εντοπίζει και επιχειρεί να καλύψει το Ταμείο.Σημειώνεται ότι πριν τη συνεδρίαση του Γενικού Συμβουλίου ο κ. Δασκαλόπουλος είχε την ευκαιρία να ξεναγήσει τους επικεφαλής του Ταμείου Αλληλεγγύης στον ειδικό χώρο των Γραφείων του Συνδέσμου, όπου φιλοξενούνται οι υποδομές του ΜΕΣΑΠ.
Στην τοποθέτησή του ο κ. Πέτρος Μολυβιάτης σημείωσε ότι το Ειδικό Ταμείο Αντιμετωπίσεως Εκτάκτων Αναγκών είναι ένα νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, που λειτουργεί υπό την εποπτεία του Υπουργείου Οικονομίας Οικονομικών το οποίο και υποστηρίζει το Ταμείο γραμματειακά διοικείται από πενταμελές συμβούλιο, θα λειτουργεί υπό τον έλεγχο και του Ελεγκτικού Συνεδρίου και Ορκωτών Λογιστών, ενώ η συνεισφορά των υπηρετούντων σε αυτό είναι εθελοντική.Αποστολή του Ταμείου, όπως τόνισε ο κ. Μολυβιάτης, είναι να χρηματοδοτεί προγράμματα υποστήριξης και ενίσχυσης των πληγέντων, με βασικούς άξονες την αποτελεσματικότητα και πλήρη διαφάνεια των παρεμβάσεών του και υπογράμμισε ότι ο στόχος αυτός είναι υποχρέωση προς τους δωρητές και την κοινή γνώμη.
«Δεν πρέπει να χαθεί τo momentum γενναιοδωρίας» επισήμανε ο κ. Θεόδωρος Παπαλεξόπουλος, Αντιπρόεδρος του Ταμείου, τονίζοντας την κρίσιμη σημασία του παράγοντα χρόνου ώστε να μην καθυστερήσουν οι απαραίτητες διαδικασίες εκπόνησης, αξιολόγησης και έγκρισης των προγραμμάτων, καθώς και ανάθεσης των μελετών και των έργων.Ο κ. Παπαλεξόπουλος σημείωσε ακόμη ότι κρισιμότατη κρίνεται επίσης και η προσφορά εθελοντικής εργασίας.
Παρεμβάσεις έγιναν επίσης από τους εκπροσώπους των εθελοντικών και ΜΚΟ οργανώσεων που συμμετείχαν στη συνεδρίαση, ενώ τη διάθεση για περαιτέρω προσφορά τόνισαν και αρκετοί εκπρόσωποι επιχειρήσεων - μελών του ΣΕΒ.