Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα εγκαίνια έκανε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, κ. Γιάννη Παπαθανασίου, παρουσία του προέδρου του Ε.Β.Ε.Α., κ. Κων/νου Μίχαλου, της Διοικητικής Επιτροπής και μελών του Δ.Σ. του Ε.Β.Ε.Α., του υπουργού Επικρατείας, κ. Θεόδωρου Ρουσόπουλου, βουλευτών της περιοχής, του γενικού γραμματέα Βιομηχανίας, κ. Σπύρου Παπαδόπουλου, εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης, καθώς και πλήθους επιχειρηματιών της ευρύτερης περιοχής.
Ο υφυπουργός Ανάπτυξης, κ. Γιάννης Παπαθανασίου, μεταξύ άλλων δήλωσε τα εξής:
«Γνωρίζω ότι το ΕΒΕΑ αποτελεί τον κατεξοχήν σύμμαχο των μεταρρυθμίσεων και των αλλαγών. Γνωρίζω ότι το ΕΒΕΑ βρίσκεται πολλές φορές μπροστά από τις εκάστοτε κυβερνήσεις και δείχνει το δρόμο της ανάπτυξης, της ανταγωνιστικότητας και της απασχόλησης. Είναι όμως πάνω απ όλα ο βασικός σύμμαχος της επιχειρηματικότητας και ιδίως της ανάπτυξης των ΜμΕ. Ακούμε τις προτάσεις σας και σχεδιάζουμε το μέλλον. Στηρίζουμε θεσμικά τη λειτουργία των επιμελητηρίων με το νέο νόμο για τα επιμελητήρια και με το Γενικό Εμπορικό Μητρώο. Και χαιρόμαστε, γιατί με τη δημιουργία των παραρτημάτων, όπως αυτό που εγκαινιάζετε σήμερα, το ΕΒΕΑ έρχεται πιο κοντά στα μέλη του και προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες».
Στο χαιρετισμό του ο πρόεδρος του Ε.Β.Ε.Α., κ. Κωνσταντίνος Μίχαλος, μεταξύ άλλων τόνισε:
«Το 4ο Περιφερειακό μας Γραφείο εντάσσεται στην προσπάθεια του ΕΒΕΑ, που με αποκεντρωμένες υπηρεσίες σε διάφορες περιοχές του λεκανοπεδίου -στο Μαρούσι, στην Αργυρούπολη, στο Περιστέρι- φιλοδοξεί να δημιουργήσει «υπηρεσίες μιας στάσης» προς όφελος των επιχειρηματιών».