Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ενδιαφέρον συμμετοχής ως μέλη του Συνδέσμου έχουν εκδηλώσει άλλες 7 επιχειρήσεις, οι εκπρόσωποι των οποίων δεν μπόρεσαν να παραστούν λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.
Για την έναρξη λειτουργίας του Συνδέσμου ορίσθηκε επταμελής Προσωρινή Διοίκηση αποτελούμενη από τους εξής:
- Νίκος Χατζηαργυρίου, Αργύρης Οικονόμου και Δημήτρης Παπακωνσταντίνου από τη ΔΕΗ,
- Αθανάσιος Τσαντίλαςκαι Ιορδάνης Προκοπίδης από τον όμιλο εταιρειών Ρόκας,
- Γεώργιος Περιστέρης από τον Ελληνικό Σύνδεσμο ΑΠΕ, και
- Ανδρέας Τζούρος από Ελληνικά Πετρέλαια ΕΝ.ΘΕΣ.
Σκοπός του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Ηλεκτρισμού Ελλάδος, σύμφωνα με το εγκριθέν καταστατικό, είναι η συνεργασία των επιχειρήσεων που αναπτύσσουν δραστηριότητα στους τομείς της παραγωγής και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για την:
- Εκπροσώπηση και προάσπιση των συμφερόντων των μελών του Συνδέσμου σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.
- Συστηματικότερη και αποτελεσματικότερη πληροφόρηση των ενδιαφερομένων φορέων για ενεργειακά ζητήματα και ειδικότερα σχετικά με τις υπάρχουσες νομοθετικές και κανονιστικές ρυθμίσεις.
- Διατύπωση προτάσεων για την αποτελεσματικότερη συμμόρφωση στο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει την αγορά ηλεκτρικής ενέργειας και την επίλυση των προβλημάτων που συνδέονται με την ανάπτυξη κάθε ενεργειακής δραστηριότητας.
- Προώθηση της έρευνας σε κάθε είδους θέματα που αφορούν άμεσα ή έμμεσα τον ενεργειακό τομέα.