Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η έναρξη λειτουργίας του δικτύου γίνεται μετά και την δοκιμαστική περίοδο. Το δίκτυο Μέσης Πίεσης του Κιλκίς τροφοδοτήθηκε με Φυσικό Αέριο στις 30 Ιανουαρίου 2007,ενώ το δίκτυο Χαμηλής Πίεσης της Ν. Σάντας τροφοδοτήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 2007.
Το Δίκτυο Διανομής Φ.Α. Κιλκίς αποτελείται από περίπου 41,5 χλμ. δικτύου Μέσης Πίεσης (19bar) και περίπου 18 χλμ. δικτύου Χαμηλής Πίεσης (4bar) και θα τροφοδοτεί:
*την ΒΙ.ΠΕ Κιλκίς
*την περιοχή Καμπάνη
*την περιοχή Ν. Σάντας
*την περιοχή Αγ. Παντελεήμονα.
Επίσης έχει ξεκινήσει η κατασκευή του Έργου εγκατάστασης Βασικού Δικτύου Διανομής για την τροφοδότηση με Φ.Α. της αστικής περιοχής του Κιλκίς.Το έργο περιλαμβάνει, 1 χλμ Χαλύβδινου Δικτύου Μέσης Πίεσης (19 bar) και 10,7 χλμ Δικτύου Χαμηλής Πίεσης (4bar) και προβλέπεται να ολοκληρωθεί το πρώτο εξάμηνο του 2008.
Πέρα από τα έργα επέκτασης των Δικτύων Διανομής που κατασκευάσθηκαν τα προηγούμενα χρόνια σε όλες τις πόλεις της Κεντρικής και Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, στην τρέχουσα περίοδο βρίσκονται σε εξέλιξη ταέργα που θα ολοκληρώσουν από πλευράς ΔΕΠΑ το σχέδιο εξάπλωσης του Φυσικού Αερίου στην Βόρειο Ελλάδα:
* Σύνδεση Νοσοκομείων Αλεξανδρούπολης, Δράμας, Κομοτηνής, Σερρών, Ξάνθης
* Αστικά Δίκτυα Διανομής Σερρών, Κατερίνης, Κιλκίς
* Βιομηχανικά Δίκτυα Διανομής Αλεξανδρούπολης, ΒΙΠΕ Καβάλας, ΒΙΠΕ Ξάνθης, Δράμας, Κατερίνης, Κομοτηνής
Έργα Δικτύων Διανομής η ΔΕΠΑ εκτελεί ήδη και στις περιοχές Λαμίας και Θήβας και πολύ σύντομα θα ξεκινήσουν στις περιοχές Εύβοιας και Κορίνθου.
Τέλος, βρίσκονται σε φάση ολοκλήρωσης τα εξής μεγάλα έργα της ΔΕΠΑ:
1. Μετρητικός Σταθμός Συνόρων του Ελληνοτουρκικού Αγωγού
2. Αναβάθμιση Ρεβυθούσας
3. Αγωγός Υψηλής Πίεσης (Υ.Π.) προς Αλουμίνιον της Ελλάδος (’γιος Νικόλαος Βοιωτίας)
4. Αγωγός Υ.Π. προς Κόρινθο
5. Αγωγός Υ.Π. προς Τρίκαλα / Καρδίτσα
Τα έργα αυτά χρηματοδοτούνται 40% - 58% από το 3ο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξηςμέσω τουΕ.Π. ΑΝ. (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Ανταγωνιστικότητα).
Με αφορμή την επέκταση του φυσικού αερίου στο Κιλκίς, ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΠΑ κ. Ασημάκης Παπαγεωργίου, δήλωσε ότι « Πρόκειται για ένα έργο, που θα αναβαθμίσει τον τρόπο λειτουργίας των τοπικών επιχειρήσεων, θα συμβάλλει στην ισορροπημένη ανάπτυξη, αλλά και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της περιοχής. Ταυτόχρονα, όμως, ενός έργου που θα δώσει νέα πνοή στη βιομηχανική δραστηριότητα της ευρύτερης περιοχής του Κιλκίς, αλλά και της Κεντρικής Μακεδονίας, ενισχύοντας την ανταγωνιστικότητά της με μία νέα, πιο αποδοτική μορφή ενέργειας, εξοικονομώντας ενεργειακούς πόρους, μειώνοντας την εξάρτηση από το πετρέλαιο και ενισχύοντας τις επιδόσεις των τοπικών βιομηχανιών.
Η σημερινή εκδήλωση έχει ιδιαίτερη σημασία για τη ΔΕΠΑ, καθώς συμπίπτει με την έναρξη μιας νέας εποχής για την εταιρεία μας. Μέσα από μία ουσιαστική οργανωτική αναδιάρθρωση, η ΔΕΠΑ, ένας από τους μεγαλύτερους επενδυτές στη χώρα μας, με πλάνο που υπερβαίνει το 1,5 δις. ευρώ έως το 2010, μετεξελίσσεται σε έναν δυναμικό, ανταγωνιστικό όμιλο, με ισχυρό όραμα και σαφή στρατηγικό σχεδιασμό, συνδέοντας την Ελλάδα με την ενέργεια του 21ου αιώνα. Με σημαντική αποστολή και πολύπλευρο έργο, στοχεύουμε να ανταποκριθούμε, επιτυχώς, στις ισχυρές προκλήσεις μίας απελευθερωμένης αγοράς ενέργειας, επιτελώντας, παράλληλα, τον εθνικό μας ρόλο. Πλέον, η ΔΕΠΑ, ως όμιλος εταιρειών, συμβάλλει καθοριστικά στην ισχυροποίηση του γεωπολιτικού ρόλου της χώρας μας, σε ενεργειακά ζητήματα. Παράλληλα, συμμετέχει έμπρακτα στην ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας και περιφέρειας υλοποιώντας έργα επέκτασης και χρήσης του φυσικού αερίου στην ηλεκτροπαραγωγή, τη βιομηχανία, το εμπόριο και τα νοικοκυριά. Συμβάλλει στην κοινωνική ευημερία, στην αναβάθμιση της ποιότητας ζωής και στην περιβαλλοντική προστασία, παρέχοντας μία φιλική προς το περιβάλλον, ασφαλή και οικονομική πηγή ενέργειας.
Αποτελούμε παράδειγμα κερδοφόρας επιχείρησης που τελεί υπό τον έλεγχο του Ελληνικού Δημοσίου