Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με πρώτες πληροφορίες από τους 12 ενδιαφερομένους που εκδήλωσαν μη δεσμευτικό ενδιαφέρον θα δημιουργηθεί μια short list που θα περιλαμβάνει 5 υποψηφίους.
Υπενθυμίζεται ότι στους ενδιαφερομένους περιλαμβάνονται 1) η τουρκική Tarkim 2) η Cal West - Pacific Ethanol των ΗΠΑ 3) η Πέττας ΑΒΕΕ 4) η RF Energy των ομίλων Φειδάκη και Ρέστη
5) η Εταιρία Ορφέας 6) οι εταιρίες Σπηλιόπουλος και η Alco group Βελγίου 7) η J&P Αβαξ και η Γερμανική Lurgi 8) η Damco Energy του ομίλου Κοπελούζου 9) η Swissmarine με την Solaris energy και η Verbio LBBW 10) η MK Commerce Doo η Σερβική 11) η Bioethanol σε συνεργασία με την Royal bank of Scotland από το Ην Βασίλειο και 12) η Motor oil Διυλιστήρια Κορίνθου.
Με βάση πληροφορίες του "R" στην ομάδα των 5 που θα επιλεγούν για να συμμετάσχουν σε δεύτερη φάση της διαδικασίας όπου θα υποβληθούν και οι τελικές προτάσεις θα περιλαμβάνονται με μεγάλη βεβαιότητα α) η Swissmarine με την Solaris energy και η Verbio LBBW β) η Bioethanol σε συνεργασία με την Royal bank of Scotland από το Ην Βασίλειο γ) η Motor oil Διυλιστήρια Κορίνθου δ) η Damco Energy του ομίλου Κοπελούζου ενώ υπάρχουν αμφιταλαντεύσεις για την η Cal West - Pacific Ethanol των ΗΠΑ και η J&P Αβαξ και η Γερμανική Lurgi.
Επίσης θα πρέπει να τονιστεί ότι η διαδικασία της επιλογής είναι πολύ δύσκολη καθώς μόνο 2 από τους 12 δεν καλύπτουν τις προϋποθέσεις που έχει ζητήσει η ΕΒΖ.
Βασική προτεραιότητα των ενδιαφερομένων και ειδικά της ΑΤΕ είναι να παραχωρήσει το management και να αφήσει στον απόλυτο έλεγχο του στρατηγικού επενδυτήτα εργοστάσια ωστόσο θα επιδίωκε να διατηρούσε το 51% ώστε να ενοποιεί την εταιρία στον ισολογισμό της και να εγγράφει κέρδη.
Καθίσταται σαφές ότι η προσπάθεια της ΑΤΕ αντιμετωπίζει πολλά εμπόδια ωστόσο το επόμενο διάστημα είναι κρίσιμο.
Αν η ΑΤΕ επιτύχει τους στόχους της και παράλληλα διευθετηθούν ορισμένα θέματα όπως οι ποσοστώσεις αλλά και οι ενισχύσεις των πρώτων υλών της βιοαιθανόλης δηλαδή το καλαμπόκι θα υποστηριχθούν (τα 4 ευρώ ανά στρέμμα είναι χαμηλά) τότε τα οφέλη θα είναι πολυποίκιλα και η επένδυση θα είναι επιτυχημένη.
Για την ΑΤΕ πάντως η καλύτερη λύση θα ήταν η πώληση της ΕΒΖ.
Π Λεωτσάκος