Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Αρκετά στελέχη στην αγορά, εκλαμβάνουν τις πληροφορίες που κυκλοφορούν στην αγορά σχετικά με την μελλοντική μετοχική σύνθεση της Tellas ως προσπάθεια πίεσης από τους εμπλεκόμενους. Από το «στρατόπεδο» Sawiris εδώ και αρκετό καιρό έχουν επιδιώξει να καλλιεργήσουν με τέτοιο τρόπο το έδαφος ώστε οι μετοχές να καταλήξουν στην Weather Investments σε σχετικά χαμηλό τίμημα. Δύο είναι τα βασικά επιχειρήματα που χρησιμοποιούν:
-Αν η ΔΕΗ δεν δεχτεί την προσφορά Sawiris τότε ο Αιγύπτιος θα πουλήσει τις μετοχές που κατέχει στην Tellas. Και χωρίς την παρουσία του Αιγύπτιου, η αξία της Tellas θα είναι πολύ χαμηλότερη από σήμερα.
-Η αξία της Tellas δεν θα πρέπει να συγκρίνεται με την αντίστοιχη της FORTHnet. Και αυτό διότι το μετοχικό κεφάλαιο της FORTHnet είναι συγκεντρωμένο με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να εκδηλωθεί κύμα ρευστοποιήσεων στην μετοχή.
Από την πλευρά της ΔΕΗ αντικρούουν και τα δύο επιχειρήματα λέγοντας: «Σε ποιον θα πουλήσει τις μετοχές του ο Αιγύπτιος; Ποιος θα επενδύσει πάνω από 150 εκατ. ευρώ αν δεν εξασφαλίσει διαύλους επικοινωνίας και συνεργασίας με την ΔΕΗ;». Όσο για την σύγκριση με την FORTHnet, το επιχείρημα είναι το αναμενόμενο: «Η αγορά ξέρει να αποτιμά τις εταιρείες».
Και η πιθανή «σφήνα» Marfin αντιμετωπίζεται διαφορετικά στην αγορά. Οι μεν υποστηρίζουν ότι η ΔΕΗ επιδιώκει να προβάλει έναν δεύτερο διεκδικητή προκειμένου να πείσει τον Sawiris να αυξήσει το προσφερόμενο τίμημα. Με λίγα λόγια, χρησιμοποιούν την Marfin ως «λαγό». Οι δε κάνουν λόγο για υπαρκτό ενδιαφέρον θέλοντας με αυτό τον τρόπο να καταδείξουν ότι η αξία των μετοχών της Tellas είναι υψηλότερη από αυτή που «βγάζει» προς τα έξω το στρατόπεδο Sawiris.