Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα παραπάνω αναφέρονται στο μήνυμα του προέδρου του Συνδέσμου Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων κ Ευθύμιου Βιδάληστο έντυπο απολογισμού που εκδόθηκε για τον χρόνο που πέρασε.
«Το τέλος του 20ου αιώνα χαρακτηρίστηκε από τη γιγάντωση του διαδικτύου και τη συνεχή διόγκωση χρηματοοικονομικών και άλλων υπηρεσιών και έτσι δημιουργήθηκε η ψευδαίσθηση ότι μπορούμε να κάνουμε και χωρίς τον κόσμο των φυσικών υλικών. Όμως, με το ξεκίνημα του 21ου αιώνα, η ραγδαία αύξηση ζήτησης πρώτων υλών και οι θετικές ή αρνητικές επιδράσεις που το γεγονός αυτό είχε σε όλους τους τομείς της παγκόσμιας οικονομίας, επανέφεραν στο προσκήνιο, εντονότερη από ποτέ, τη στρατηγική σημασία των φυσικών πρώτων υλών. Πλέον ορατά παραδείγματα αυτών των εξελίξεων αποτελούν: η εκτόξευση των τιμών της ενέργειας και η ανάδειξη της γεωπολιτικής στρατηγικής της σημασίας, οι σημαντικές αυξήσεις τιμών των μετάλλων και των περισσότερων πρώτων υλών, η άνθιση των μαζικών μεταφορών υλικών, ιδιαίτερα των θαλάσσιων, καθώς είναι αυτές που συνδέουν τις διασπαρμένες ανά τηνυφήλιο πηγές πρώτων υλών με τις αγορές»επισημαίνει ο πρόεδρος του ΣΜΕ
Σίγουρα, η πορεία του ελληνικού εξορυκτικού κλάδου σε τιμολογιακό επίπεδο έχει ευνοηθεί τα τελευταία χρόνια από τις διεθνείς εξελίξεις και ιδιαίτερα σε τομείς όπως η παραγωγή αλουμινίου, νικελίου, οικοδομικών υλικών κ.ά. Υπάρχουν όμως και άλλα υλικά εγχώριας παραγωγής, τα οποία, εξαιτίας των διεθνών εξελίξεων και του εντεινόμενου ανταγωνισμού (π.χ. ελληνικό μάρμαρο) αντιμετωπίζουν προβλήματα. Πολλές ελληνικές εταιρίες του κλάδου που απευθύνονται στη διεθνή αγορά, είναι σχετικά μικρού μεγέθους και αντιμετωπίζουν συνεπώς δυσκολία να επηρεάσουν τις τιμές, ώστε να αντισταθμίσουν έτσι το αυξημένο κόστοςενέργειας, μεταφορών κ.λπ..
Τη χρονιά που μας πέρασε, ιδιαίτερα θετικές ήταν και οι επιδράσειςτης πέραν των προσδοκιών έντονης οικοδομικής δραστηριότητας (με εξαίρεση την Αττική), η οποία κατ΄ επέκταση οδήγησε και σε ισχυρή ζήτηση για δομικά υλικά (αδρανή, τσιμέντο κ.ά.).
Ατενίζοντας το μέλλον, σε μια εποχή που και η Ευρώπη θα πασχίζει να διασφαλίσει τις αναγκαίες για τη δική της ανάπτυξη πρώτες ύλες, οι ευκαιρίες που δημιουργούνται για τον ελληνικό εξορυκτικό κλάδο είναι σημαντικές. Αν αυτές αξιοποιηθούν, θα μπορέσουν να προσελκύσουν μεγάλες επενδύσεις και να δημιουργήσουν νέες θέσεις εργασίας στη χώρα.
Η μεγάλη λοιπόν πρόκληση για τον κλάδο είναι να μην αφήσουμε να χαθούν αυτές οι ευκαιρίες. Από την πλευρά των επιχειρήσεων υπάρχουν δύο μορφές αντιμετώπισης. Η μια αφορά την εξωστρέφεια των επιχειρήσεων και υπάρχουν ελληνικές εξορυκτικές εταιρίες οι οποίες αξιοποιώντας την τεχνογνωσία και την εμπειρία τους δραστηριοποιούνται ήδη και εκτός Ελλάδας. Η άλλη αφορά την ανάγκη περαιτέρω αξιοποίησης των σημαντικών φυσικών πόρων, με τους οποίους η φύση έχει προικίσει τη χώρα μας.
Η εξωστρέφεια των ελληνικών επιχειρήσεων εξαρτάται κυρίως από τη διάθεση των μετόχων να αναλάβουν κινδύνους και να συμμετάσχουν στην παγκοσμιοποίηση δυναμικά, αναπτύσσοντας δεξιότητες και στελεχιακό δυναμικό ικανά να αντιμετωπίσουν τέτοιες προκλήσεις και ευκαιρίες. Η εθνική όμως αξιοποίηση του ορυκτού μας πλούτου εξαρτάται κυρίως από την επίλυση των χρόνιων προβλημάτων τα οποία ταλαιπωρούν τον εξορυκτικό κλάδο, όπως η έλλειψη χωροταξικού σχεδιασμού, οι χρονοβόρες και πολύπλοκες διαδικασίες αδειοδότησης, η γραφειοκρατία, οι προκαταλήψεις και η στείρα κριτική με συνθήματα, η έλλειψη ειλικρινούς και εποικοδομητικού διαλόγου με πνεύμα αμοιβαίας εμπιστοσύνης και σεβασμού.
Ο ΣΜΕ γνωρίζει από πρώτο χέρι τα χρονίζοντα αυτά προβλήματα και τις επιπτώσεις τους στην αναπτυξιακή προοπτική της ελληνικής εξορυκτικής βιομηχανίας και γι΄ αυτό προσπαθεί, με συνέπεια και αξιοπιστία, με σημαντική επένδυση σε χρόνο και χρήμα, να συμμετέχει σ΄ ένα γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο, καταθέτοντας ολοκληρωμένες προτάσεις και απόψεις. Όμως, αυτές οι προσπάθειες δεν έχουν βρει τη δέουσα ανταπόκριση από τους αρμόδιους φορείς και, πολλές φορές, διαστρεβλώνονται πλήρως από τα ΜΜΕ
Προς αυτή την κατεύθυνση κινείται και ο ΣΜ