Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με έδρα την Αθήνα, η Ergotrak Ανώνυμη ντιπροσωπεύει, διαθέτει και υποστηρίζει υψηλής ποιότητας μηχανήματα και βιομηχανικό εξοπλισμό. Κύριοι τομείς δραστηριότητας της επιχείρησης είναι τα Μηχανήματα Έργων και Μεταλλείων, τα Μηχανήματα Διακίνησης Φορτίων, οι Κινητήρες Diesel θαλάσσης ξηράς, τα Ηλεκτροπαραγωγά Ζεύγη και οι Αεροσυμπιεστές. Η εταιρεία δραστηριοποιείται τα τελευταία 4 χρόνια και στα Βαλκάνια μέσω των θυγατρικών της, Ergotrak Bulgaria Ltd (Σόφια), Ergotrak ROM Srl (Βουκουρέστι) και Ergotrak - YU Ltd (Βελιγράδι).
H Ergotrak ύστερα από 36 χρόνια δραστηριότητας στην οδό Μοναστηρίου της Θεσσαλονίκης, προχώρησε στην κατασκευή νέας ιδιόκτητης μονάδας στη ΒΙ.ΠΕ. της Σίνδου, εφαρμόζοντας ένα δυναμικό αναπτυξιακό πρόγραμμα, το οποίο προβλέπει διπλασιασμό του κύκλου εργασιών μέχρι το 2010 με στόχο να αναδειχθεί σε μία από τις μεγαλύτερες, στο είδος της, επιχειρήσεις στα Βαλκάνια. Το κτίριο, συνολικού εμβαδού 2.187 τ.μ., είναι κατασκευασμένο με ιδιαίτερα υψηλές προδιαγραφές σε έκταση πέντε στρεμμάτων.
«Η σημαντική αυτή επένδυση σηματοδοτεί ένα νέο ξεκίνημα για την ERGOTRAK. Στόχος μας είναι, μέσω της νέας αυτής μονάδας, να δώσουμε αποφασιστική ώθηση στις αναπτυξιακές δραστηριότητες της εταιρείας που βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη, τόσο στη Θεσσαλονίκη όσο και στην περιοχή των Βαλκανίων. Μέλημά μας είναι η συνεχής αύξηση της εμπιστοσύνης των συνεργατών μας, δηλαδή πελατών και προμηθευτών, που για εμάς αποτελούν το σημαντικότερο κεφάλαιο της εταιρείας.» δήλωσε κατά την ομιλία του στα εγκαίνια ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της ERGOTRAK Α.Ε. κ. Εμμανουήλ Βούλγαρης.
Ο Πρόεδρος της μητρικής εταιρείας S&B Βιομηχανικά Ορυκτά Α.Ε. και τέως πρόεδρος του ΣΕΒ κ. Οδυσσέας Κυριακόπουλος, στην προσφώνησή του τόνισε, μεταξύ άλλων, αφενός την παρουσία του Ομίλου S&B στη Βόρεια Ελλάδα, ήδη από τη δεκαετία του 30 με ποικίλη μεταλλευτική δραστηριότητα, και αφετέρου, την αισιοδοξία του για την αναπτυξιακή πορεία της ERGOTRAK προς τα Βαλκάνια, με βάση τη Θεσσαλονίκη.
Στα εγκαίνια του νέου καταστήματος της ERGOTRAK στη Θεσσαλονίκη παρέστησαν πάρα πολλοί πελάτες και εκπρόσωποι των ξένων οίκων που αντιπροσωπεύει η ERGOTRAK, αλλά και εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου με ιδιαίτερη μνεία στον Προέδρο και στους Αντιπροέδρους του Συνδέσμου Βιομηχανιών Βορείου Ελλάδος κ.κ. Γεώργιο Μυλωνά, Ιωάννη Βεργίνη και Λιβέρη Μητακάκη.