Tρεις προσφορές κατατέθηκαν τελικώς για την διαχείριση των απορριμάτων στις Σέρρες και συγκεκριμένα οι κοινοπραξίες Archirodon Group-Intrakat-Envitec, η κοινοπραξία Μεσόγειος-J&P ABAΞ και η Τέρνα Ενεργειακή.
Τελικά στο διαγωνισμό δεν υπέβαλλε προσφορά ο όμιλος Κοπελούζου μέσω της Novaera, παρά το ότι είχε περάσει στην επόμενη φάση.
Αντικείμενο του έργου είναι η χρηματοδότηση, η κατασκευή και η λειτουργία των υποδομών της Μονάδας Επεξεργασίας Απορριμάτων για 27 έτη. Η συνολική ετήσια ποσότητα προς διαχείριση εκτιμάται στους 90.000 τόνους. Εκτιμάται ότι πριν απο τα τέλη του έτους θα έχει αναδειχθεί ο ανάδοχος του έργου.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr