Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η συνάντηση είχε οριστεί με την ευκαιρία της ανάδειξης νέας ηγεσίας και στις δύο οργανώσεις. Ο ΣΕΒ είναι έτοιμος να συνεργαστεί με τη ΓΣΕΕ, δήλωσε ο κ. Δασκαλόπουλος, με στόχο την διάχυση της ανάπτυξης σε όλο το κοινωνικό σύνολο.
Οι εργοδότες και οι εργαζόμενοι, είπε χαρακτηριστικά, μπορούν να αποτελέσουν ένα -με την καλή έννοια- «καρτέλ της εργασίας» και να προχωρήσουν σε εναρμονισμένες πρακτικές για το καλό της οικονομίας και της κοινωνίας συνολικά.
Ερωτηθείς από δημοσιογράφους σχετικά με την πολιτική της κυβέρνησης, ο κ. Δασκαλόπουλος σημείωσε ότι επί δεκαετίες όλοι οι διεθνείς δείκτες που χαρακτηρίζουν την ανταγωνιστικότητα μας φέρνουν σε πολύ χαμηλή θέση και τίθεται το ερώτημα ως πότε θα δεχόμαστε να παραμένουμε τελευταίοι και καταϊδρωμένοι.
Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γιάννης Παναγόπουλος δήλωσε ότι «ο διάλογος αποτελεί εργαλείο δημοκρατίας» και ότι η ΓΣΕΕ θα επιδιώξει τη συνεννόηση με το ΣΕΒ στο πλαίσιο του σεβασμού των συμβάσεων και των θέσεων και των δύο οργανώσεων.
Ως προς τη θεματολογία της συζήτησης, όπως είπε ο κ. Παναγόπουλος, υπήρξε σύγκλιση των δύο πλευρών στην αντίθεση με τις ρυθμίσεις για το ΙΚΑ που προωθεί ο υπουργός Απασχόλησης Σάββας Τσιτουρίδης, αφού τόσο η ΓΣΕΕ όσο και ο ΣΕΒ ζητούν να μην επιβραβευτούν οι κακοπληρωτές και ασφαλώς αυτό να μη γίνει σε βάρος του ΙΚΑ.
Επίσης, συμφωνία διεφάνη για το υπό ίδρυση Ταμείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης, για το οποίο και οι δύο πλευρές υπογράμμισαν ότι δεν θα έχει την στήριξή τους, αν δεν προσδιοριστούν πρώτα με σαφήνεια οι πόροι του. «Δεν θα δεχθούμε εμπόριο ελπίδων» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Παναγόπουλος.
Εργοδότες και συνδικάτα συμφώνησαν επίσης να διεκδικήσουν μεγαλύτερο ρόλο στη διαχείριση του ΛΑΕΚ αλλά και αναβάθμιση του ΟΑΕΔ.
Αντίθετα, ο κ. Παναγόπουλος απαίτησε από τους εργοδότες να τιμήσουν την υπογραφή και τη συμφωνία τους στην τελευταία σύμβαση, κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι νομοθέτησε τη μείωση της αμοιβής των υπερωριών παρά τη συμφωνία που είχε επιτευχθεί μεταξύ ΓΣΕΕ και ΣΕΒ.
Ο Αλέκος Καλύβης, αναπληρωτής πρόεδρος της ΓΣΕΕ, δήλωσε ότι υπάρχουν καρτέλ, όργιο κερδοσκοπίας και ένα μεγάλο φαγοπότι ιδιωτικοποιήσεων που κάνει απολύτως ανέφικτο ένα κλίμα μόνιμης συνεργασίας μεταξύ των συνδικάτων και των εργοδοτών και πολύ περισσότερο ένα κλίμα συνεννόησης.'