Ξεκίνησε σήμερα 2 Ιουνίου 2006, η παρουσίαση των εισηγμένων εταιρειών της Βορείου Ελλάδος, που πραγματοποιείται για πρώτη φορά φέτος στο Ξενοδοχείο Makedonia Palace, από το Χρηματιστήριο Αθηνών σε συνεργασία με την Ένωση Θεσμικών Επενδυτών.
Ο πρόεδρος του Χρηματιστηρίου Αθηνών κ. Σπύρος Καπράλος άνοιξε το συνέδριο, επισημαίνοντας ότι «βρισκόμαστε σήμερα εδώ, γιατί πιστεύουμε ότι οφείλουμε να δώσουμε τη δυνατότητα στις εταιρείες της Βορείου Ελλάδος να παρουσιάσουν στους θεσμικούς επενδυτές τα στρατηγικά τους σχέδια, τις προοπτικές ανάπτυξής τους. Σε ένα περιβάλλον όπου ο ανταγωνισμός αυξάνεται συνεχώς, κάνουμε προσπάθεια να εκσυγχρονίσουμε την αγορά μας, να μειώσουμε το κόστος για τις εισηγμένες και για τους επενδυτές, ώστε να καταστήσουμε το Χρηματιστήριο Αθηνών μοχλό ανάπτυξης των εισηγμένων επιχειρήσεων και της οικονομίας μας ευρύτερα.» Στην εκδήλωση που διαρκεί μέχρι το Σάββατο 3 Ιουνίου 2006, θα παρουσιαστούν 18 εισηγμένες επιχειρήσεις της Βόρειας Ελλάδας. Στην έναρξη των εργασιών της εκδήλωσης παραβρέθηκε ο Νομάρχης Θεσσαλονίκης, κ. Παναγιώτης Ψωμιάδης.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr