Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τόσο η μία όσο και η άλλη εταιρεία που μεταβιβάσθηκαν μέσα στο Δεκέμβριο στο συγκεκριμένο fund, είχαν έρθει πρόσφατα σε συνεννόηση με τον ΔΕΣΜΗΕ για να διακανονίσουν τμηματικά τις οφειλές τους, συνολικού ύψους γύρω στα 100 εκ. ευρώ (από αγορές ηλεκτρικής ενέργειας), οι οποίες ωστόσο κάθε ημέρα που περνάει τρέχουν. Φέρονται επίσης να οφείλουν και στη ΔΕΗ για τέλη χρήσης δικτύου, ποσό 67 εκ. ευρώ.
Αν και τις πρώτες εβδομάδες της ρύθμισης οι εταιρείες κατέβαλαν στον ΔΕΣΜΗΕ τα συμφωνημένα ποσά (συνολικά 41 εκ. ευρώ), εντούτοις σύμφωνα με τις πληροφορίες από τις 16 Ιανουαρίου και μετά, οπότε και έπρεπε να καταβάλουν το ποσό των 27 εκ. ευρώ δεν το έκαναν. Αμέσως χτύπησε συναγερμός σε ΡΑΕ και υπουργείο Περιβάλλοντος-Ενέργειας καθώς την ίδια περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη έλεγχος για την αξιοπιστία και φερεγγυότητα του συγκεκριμένου fund. Η υπόθεση εξελίχθηκε γρήγορα σε θρίλερ, με τη ΡΑΕ να συγκαλεί χθες το πρωί έκτακτη συνεδρίαση της ολομέλειάς της, ενώ το απόγευμα συγκλήθηκε έκτακτη σύσκεψη στο υπουργείο, με τη συμμετοχή των διοικήσεων της ΡΑΕ, της ΔΕΗ και του ΔΕΣΜΗΕ.
Επιχειρείται συμβιβασμός
Πληροφορίες αργά το βράδυ ανέφεραν ότι επιχειρείτο να επιτευχθεί ένα είδος συμβιβασμού, και πως σήμερα οι δύο εταιρείες θα καταβάλουν στο ΔΕΣΜΗΕ το ποσό των 27 εκ. ευρώ, χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται από το υπουργείο που αρνούνταν να κάνει το παραμικρό σχόλιο. Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, ο ΔΕΣΜΗΕ επρόκειτο να απαγορεύσει στις δύο εταιρείες να κάνουν δηλώσεις εκπροσώπησης φορτίου, δηλαδή να εκπροσωπούν τους πελάτες τους για αγορές ηλεκτρικής ενέργειας, για ποσότητα που αντιστοιχεί σε 10.000 περίπου μεγαβατώρες ημερησίως. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη ; Ότι ένα σημαντικό μέρος από τους 200.000 πελάτες τους θα τροφοδοτούνται στο εξής με ρεύμα που την ευθύνη θα έχει η ΔΕΗ, με την ιδιότητα του τελευταίου καταφυγίου. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον τελικώς προκύψουν φέσια, θα κληθούν να τα καλύψουν οι άλλοι παίκτες της αγοράς, με πρώτη και καλύτερη τη ΔΕΗ.
Γιώργος Φιντικάκης