Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στην υπογραφή σύμβασης με τον Οργανισμό Ανάπτυξης Δυτικής Κρήτης (ΟΑΔΥΚ) προχώρησε η εταιρεία ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ. H Σύμβαση αφορά στην Μελέτη, Χρηματοδότηση, Κατασκευή και Εκμετάλλευση Υβριδικού Σταθμού παραγωγής ενέργειας, εγγυημένης ισχύος 50 MW, στο Φράγμα Ποταμών του Δήμου Αμαρίου στο Νομό Ρεθύμνου.
Εντός του κτηρίου του σταθμού παραγωγής, πλησίον του φράγματος Ποταμών, θα εγκατασταθούν τρεις αναστρέψιμες μονάδες των 25 MW και 10 αντλίες των 3,20 MW. Ο Υβριδικός Σταθμός περιλαμβάνει και δύο αιολικά πάρκα συνολικής ισχύος 81 MW, στο Νομό Λασιθίου. Το όλο σχήμα έχει προφανή θετικά αποτελέσματα στην επίλυση του ενεργειακού προβλήματος της Κρήτης και κυρίως στην σταθεροποίησή του ηλεκτρικού δικτύου του νησιού.
Η αξία της επένδυσης ξεπερνά τα 240 εκατ. ευρώ, με προφανή αναπτυξιακά αποτελέσματα, ειδικά υπό την τρέχουσα οικονομική συγκυρία, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ποσοστό μεγαλύτερο του 70% της συνολικής αξίας της επένδυσης αποτελεί εγχώρια προστιθέμενη αξία.
Υπολογίζεται ότι κατά την τετραετή περίοδο κατασκευής θα δημιουργηθούν περίπου 800 θέσεις εργασίας, ενώ περίπου 30 μόνιμες θέσεις εργασίας θα δημιουργηθούν κατά την περίοδο λειτουργίας.
Σημαντικά οφέλη από την επένδυση θα έχει και η Τοπική αυτοδιοίκηση, καθώς σε ετήσια βάση θα της αποδίδεται ποσό της τάξης των 1,2 εκατ. ευρώ, ενώ υπερδιπλάσιο θα είναι το ποσό που θα καταλήγει ετησίως στον ΟΑΔΥΚ.
Τι είναι ο Υβριδικός Σταθμός
Η σύμβαση υπεγράφη στις 11 Ιανουαρίου 2012 σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο κτήριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, παρουσία του υφυπουργού Προστασίας του Πολίτη κ. Μανώλη Όθωνα, του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης κ. Αθανάσιου Καρούντζου, του Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρου Αρναουτάκη, των Αντιπεριφερειαρχών κ.κ. Μαίρης Λιονή και Κώστα Λαμπρινού, του Δημάρχου Αμαρίου κ. Στέφανου Σημαντήρα, του Αντιδημάρχου Ρεθύμνου κ. Τάσου Παπαδουράκη και των εκπροσώπων της Διοίκησης του ΟΑΔΥ κ.κ. Ιωάννη Μπατζέλη και Ευάγγελου Μαμαγκάκη. Τον Όμιλο ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ εκπροσώπησαν ο Αντιπρόεδρος του Ομίλου κ. Μιχάλης Γουρζής, ο Πρόεδρος της ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ κ. Γιώργος Περδικάρης και η Διευθύντρια Υδροηλεκτρικών Έργων κ. Γιούλα Τσικνάκου.