Τη διανομή μερίσματος 0,20 ευρώ ανά μετοχή και την αναδιάρθρωση του κεφαλαίου ενέκρινε η ετήσια γενική συνέλευση των μετόχων της Frigoglass, ενώ στο τέλος εξέλεξε νέο διοικητικό συμβούλιο.
Η γενική συνέλευση ενέκρινε την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας, με κεφαλαιοποίηση μέρους από τον ειδικό λογαριασμό αποθεματικού διάθεση μετοχών σε τιμή υπέρ το άρτιο, κατά το ποσό των 50.400.000 ευρώ, μέσω της αύξησης της ονομαστικής αξίας της μετοχής κατά το ποσό των1,26 ευρώ ανά μετοχή, ήτοι από 1,00 σε 2,26 ευρώ ανά μετοχή.
Στη συνέχεια εγκρίθηκε η ισόποση μείωση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας, μέσω μείωσης της ονομαστικής αξίας της μετοχής κατά το ποσό των 1,26 ευρώ ανά μετοχή, ήτοι από 2,26 σε 1,00 ευρώ, με σκοπό τον συμψηφισμό ζημιών που προέκυψαν από την πρώτη εφαρμογή των Διεθνών Λογιστικών Προτύπων Χρηματοοικονομικής Πληροφόρησης (Αλλαγή Λογιστικών Αρχών).
Τέλος εξέλεξε νέο διοικητικό συμβούλιο το οποίο απαρτίζεται από τους κ.κ Ιωάννη Ανδρουτσόπουλο, Χαράλαμπο Δαυίδ, Eυάγγελο Καλούση, κ. Λουκά Κόμη, Δημήτριο Κροντηρά, Χριστόδουλο-Robert Λεβέντη, Δημήτρη Λόη, κα Αλεξάνδρα Παπαλεξοπούλου - ανεξάρτητο μη εκτελεστικό μέλος, Bασίλειο Φουρλή - ανεξάρτητο μη εκτελεστικό μέλος.
Σε ότι αφορά στο μέρισμα δικαιούχοι είναι οι μέτοχοι κατά τη λήξη της συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου Αθηνών της 13ης Ιουνίου 2006, ημέρα Tρίτη και από την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2006, η μετοχή της εταιρείας θα διαπραγματεύεται χωρίς το δικαίωμα είσπραξης του ως άνω μερίσματος.
Ημερομηνία έναρξης διανομής του μερίσματος ορίσθηκε η 21η Ιουνίου και θα καταβληθεί από τη Εurobank. .
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr