Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η πρόοδος των εργασιών των Συλλογικών Συστημάτων Εναλλακτικής Διαχείρισης απορριμμάτων - η πρώτη σύσταση ξεκίνησε το 2004 - είναι ραγδαία και αποτυπώνεται στις συλλεχθείσες ποσότητες, στην εμβέλεια του κάθε Συστήματος, στον αριθμό των συνεργαζόμενων υπόχρεων, στα συμβεβλημένα κέντρα αξιοποίησης, στα ποσοστά ανακύκλωσης κ.ά. Ειδικότερα, σημειώνεται ότι στα υλικά συσκευασίας το συνολικό ποσοστό ανακύκλωσης διαμορφώθηκε σε 50% έναντι 43% το 2006, με τους ποσοτικούς στόχους να επιτυγχάνονται στο χαρτί, το χάλυβα και το ξύλο. Παράλληλα, τα Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών αυξήθηκαν από 12 σε 18, ενώ δημιουργήθηκε εργοστάσιο ανακύκλωσης γυαλιού.
Επίσης, το 2008 ανακυκλώθηκαν 63 χιλ. περίπου οχήματα τέλους κύκλου ζωής σε 66 κέντρα επεξεργασίας οχημάτων, ποσότητα υπερδιπλάσια από το 2006.
Βελτίωση έχει παρουσιάσει και η ανακύκλωση των ελαστικών, από 41,4 χιλ. τόνους το 2006 σε 52,2 χιλ. τόνους το 2008, ενώ σημαντική είναι και η αύξηση της ενεργειακής αξιοποίησης αυτών από 9,3% σε 15,4%.
Στα απόβλητα λιπαντικών ελαίων όλη η ποσότητα που συλλέγεται αναγεννάται, δηλαδή δεν υφίσταται θερμική επεξεργασία. Το 2008 οι 6 εγκαταστάσεις αξιοποίησης διαχειρίστηκαν 39 χιλ. τόνους.
Χαρακτηριστικό του ρεύματος των μπαταριών είναι η απουσία εγχώριας μονάδας επεξεργασίας και συνεπώς η αποστολή στο εξωτερικό της συνολικής ποσότητας που συγκεντρώνεται (σχεδόν 500 τόνοι το 2008). Στο εξωτερικό αποστέλλονται επίσης, οι συσσωρευτές νικελίου-καδμίου. Η συνολική ποσότητα συσσωρευτών, στη συντριπτική τους πλειοψηφία μολύβδου-οξέος, που ανακυκλώθηκε το 2008 ανήλθε σε 33 χιλ. τόνους περίπου έναντι 28 χιλ. τόνων το 2006.
Τέλος, όσον αφορά στα απόβλητα ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού, η ανοδική πορεία της ανακύκλωσης καταδεικνύεται από την αύξηση των τόνων που επεξεργάστηκαν (από 10 χιλ. περίπου το 2006 σε 47 χιλ. περίπου το 2008). Το 36,3% αυτών αφορά σε μεγάλες οικιακές συσκευές (π.χ. ψυγεία, κλιματιστικά κ.ά.).
Προβλήματα
Σύμφωνα με εκπρόσωπους των επιχειρήσεων του κλάδου με τους οποίους συνεργάστηκε η Hellastat για την εκπόνηση της μελέτης, τα σημαντικότερα προβλήματα αφορούν κυρίως στο υψηλό ποσοστό της διαχείρισης των στερεών αποβλήτων με εδαφική διάθεση (84% το 2007) και στην αδυναμία στροφής προς εναλλακτικές μεθόδους επεξεργασίας, όπως η κομποστοποίηση και η καύση. Επιπλέον, παρατηρούνται επιμέρους δυσλειτουργίες, όπως η συσσώρευση μεταχειρισμένων ελαστικών (60 χιλ. τόνοι το 2008), η απουσία νομικού πλαισίου για τα απόβλητα εκσκαφών και η απόρριψη ανακυκλώσιμων υλικών στους χώρους ταφής. Τέλος, το παράνομο εμπόριο των ''scrap'' μετάλλων αποτελεί σημαντικό πρόβλημα, διότι περιορίζει τον όγκο των ποσοτήτων που συλλέγεται και επεξεργάζεται (π.χ. συσσωρευτών, ηλεκτρικών συσκευών, οχημάτων) και προκαλεί αρνητικές συνέπειες στην ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον.
Προοπτικές
Στη μελέτη της Hellastat αναφέρονται οι θετικές προοπτικές του κλάδου, οι οποίες βασίζονται σε παραμέτρους όπως η συνεχής θέσπιση ποσοτικών στόχων από την Ευρωπαϊκή Ένωση για όλα τα ρεύματα απορριμμάτων, δεσμεύοντας τα κράτη-μέλη για ανάληψη συγκεκριμένων ενεργειών και τα υψηλά κονδύλια που προβλέπεται να διατεθούν για την υλοποίηση έργων διαχείρισης των στερεών αποβλήτων. Στα πλαίσια αυτά, εκτιμάται ότι θα ωφεληθούν τόσο οι εταιρείες του κλάδου, αυξάνοντας τις εργασίες τους, όσο και εταιρείες που είναι έμμεσα συνδεδεμένες με τον κλάδο, όπως οι κατασκευαστικές και οι μεταφορικές εταιρείες, οι συλλέκτες απορριμμάτων, η βιομηχανία μηχανημάτων κ.ά.
Θα πρέπει να σημειωθεί ειδικά για τις εταιρείες που ασχολούνται με τα μεταλλικά απορρίμματα ότι η πορεία τους είναι άμεσα εξαρτημένη από τις μεταβολές των τιμών των μετάλλων στις διεθνείς αγορές.
Τέλος, θετική εξέλιξη για τον κλάδο αποτελούν η αυξανόμενη ευαισθητοποίηση των πολιτών σε περιβαλλοντικά ζητήματα και η ανάληψη από επιχειρήσεις πρωτοβουλιών που έχουν ως στόχο είτε την ενημέρωση και την κινητοποίηση των πολιτών, είτε την ανάληψη συγκεκριμένων ενερ