Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σημειώνεται ότι η επιτροπή τίθεται υπό την εποπτεία του Α΄ Αντιπροέδρου, Π. Ανεβλαβή, ενώ σ΄αυτή θα μετέχουν και όσα μέλη του Δ. Σ. προτίθενται να συμβάλλουν στην συνεχή ανάδειξη και παρακολούθηση του θέματος.
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, το Δ.Σ. έχει θέσει ζήτημα Νομαρχιακών Επιτροπών παρεμπορίου, οι οποίες είτε δεν παρουσιάζουν έργο, είτε δεν έχουν ισχυρή εκπροσώπηση των θιγόμενων βιοτεχνικών συμφερόντων.
Παράλληλα συζητήθηκε το εύρος του πεδίου άσκησης του παρεμπορίου και η πληθώρα των μορφών του (εισαγωγές με παραποιημένα παραστατικά, πωλήσεις δίχως παραστατικά, υπαίθρια εμπορική δραστηριότητα δίχως άδεια, εμπορική δραστηριότητα με άδεια για άλλο είδος εμπορίου ή για άλλο χώρο, απασχόληση ανηλίκων και γενικότερα μαύρη εργασία) που στερεί την Εθνική οικονομία από φορολογικά έσοδα.
Αποτέλεσμα του παρεμπορίου είναι η παραγωγή προϊόντων δίχως προδιαγραφές και σήμα ποιότητας ή με παραποιημένο σήμα και αμφίβολη ποιότητα, καθώς και η παροχή υπηρεσιών από μη εξειδικευμένο προσωπικό αμφιβόλων προδιαγραφών.
Το Δ.Σ. διέκρινε τις διαστάσεις του παρεμπορίου - με τον αθέμιτο ανταγωνισμό που ασκεί - από μία άλλη μεγάλη μάστιγα για την Ελληνική βιοτεχνική παραγωγή, που είναι η νόμιμη λειτουργία των μεγάλων ιδιωτικών συμφερόντων πολυεθνικών και αλυσίδων καταστημάτων, που αναπτύσσονται δίχως περιορισμούς και απειλούν την Ελληνική βιοτεχνική δραστηριότητα.