Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στο ταμπλό επικράτησαν διακυμάνσεις και στάση αναμονής, μετά από ένα ανοδικό άνοιγμα άνω των 630 μονάδων, το οποίο σχετικά άμεσα... μετατράπηκε σε απώλειες 1% προς τις 621 μονάδες, πριν επανέλθει το Χ.Α. εκ νέου σε θετικό έδαφος στο οποίο και δυσκολεύτηκε να κρατηθεί.
Τελικά, ο γενικός δείκτης έκλεισε με άνοδο 0,06% στις 628,26 μονάδες, ενώ τζίρος διαμορφώθηκε σε χαμηλά επίπεδα και στα 40 εκατ. ευρώ και ο όγκος στα 91 εκατ. τεμάχια, αντικατοπτρίζοντας την στάση αναμονής που τηρούν οι επενδυτές αναμένοντας το που θα καταλήξει η νέα αντιπαράθεση της ελληνικής κυβέρνησης με τους Θεσμούς. Ο FTSE 25 υποχώρησε 0,26%, στις 1.683,97 μονάδες, ενώ ο τραπεζικός δείκτης σημείωσε πτώση 0,13%, στις 803,72 μονάδες.
Η ALPHA BANK ενισχύθηκε 3,35%, η ΕΘΝΙΚΗ έχασε 1,65%, η EUROBANK σημείωσε απώλειες 4,09% και η ΠΕΙΡΑΙΩΣ υποχώρησε 2,02%.
Ο ΟΠΑΠ ενισχύθηκε 1,23%, ο ΟΤΕ υποχώρησε 1,61%, η ΔΕΗ κέρδισε 0,7% ενώ η Coca Cola HBC έχασε 2,38%.
Με αρνητικό πρόσημο έκλεισαν οι ΤΙΤΑΝ, ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ, ΜΕΤΚΑ, ΕΛΛΑΚΤΩΡ, ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ, FOLLI FOLLIE, ΕΧΑΕ, AEGEAN, GRIVALIA.
Ανοδικά έκλεισαν οι ΕΛΠΕ, ΜΟΤΟΡ ΟΪΛ, JUMBO, ΟΛΠ, LAMDA.
Αμετάβλητες έκλεισαν οι ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, VIOHALCO.
Οι στηρίξεις του Γενικού Δείκτη εντοπίζονται στις 615 και 605 μονάδες και οι αντιστάσεις στις 640 και 659 μονάδες. Οι στηρίξεις του Τραπεζικού Δείκτη εντοπίζονται στις 779 και 755 μονάδες και οι αντιστάσεις στις 851 και 900 μονάδες. Οι στηρίξεις του FTSE 25 εντοπίζονται στις 1.654 και 1.625 μονάδες και οι αντιστάσεις στις 1.717 και 1.751 μονάδες.
Σύμφωνα με τον Ηλ. Ζαχαράκη της Fast Finance, σημαντική αντίσταση είναι οι 650-660 μονάδες για τον Γ.Δ και μόνο κατοχύρωση μπορεί να δώσει άμεσα συνέχιση της κίνησης σε πρώτη φάση στις 700 μονάδες έχοντας παράλληλα ανοίξει τον δρόμο μεσοπρόθεσμα των 800 μονάδων. Παρόλα αυτά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να ολοκληρωθεί η β’ αξιολόγηση η οποία θα βάλει και τις βάσεις για την αλλαγή ρότας της Ελληνικής οικονομίας και την επιστροφή της στα επίπεδα του 2014.
Όπως επισημαίνει, το τι θα συμβεί στην οικονομία και στα macro έχει μεγάλη χρονική απόσταση μέχρις ότου το βιώσει η ίδια η αγορά. Το QE είναι απαραίτητη προϋπόθεση μιας και χωρίς την βοήθεια της ΕΚΤ είναι αδύνατον να έχουμε πιθανότητες να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στο μέλλον στην κανονικότητα. Αυτό το ξέρει καλά η κυβέρνηση και παρόλη την καθυστέρηση πρέπει να κλείσει όσο πιο γρήγορα την αξιολόγηση. Η αγορά βλέπει πως είναι μονόδρομος και πιθανότατα προεξοφλεί. Ο μοναδικός φόβος της δεν είναι οι εκλογές αλλά η καθυστέρηση και η πιθανή ρήξη με τους θεσμούς.