Πόση αντοχή έχει ακόμα ο ΟΠΑΠ και λίγοι δεικτοβαρείς τίτλοι για να στηρίζουν τον Γενικό Δείκτη, αν συνεχιστεί η διαφαινόμενη κόπωση του τραπεζικού κλάδου και αν ο ΟΤΕ δεν σταματήσει να "φοβάται" τα 16,5 ευρώ; Βέβαια κάποιοι βλέπουν για σήμερα άνοδο λόγω των καλών αποτελεσμάτων της Εθνικής, ωστόσο ζητούμενο εξακολουθεί να είναι η διάχυση του ενδιαφέροντος σε όλο το ταμπλό.
Αττό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι η παρουσία των ξένων θεσμικών είναι αισθητή τις τελευταίες ημέρες, γεγονός που αποτυπώνεται και στην αύξηση του όγκου συναλλαγών. Το ερώτημα είναι τι στάση θα ακολουθήσουν το επόμενο διάστημα, καθώς ψηφίστηκε η νομοθετική ρύθμιση για το ασφαλιστικό, ενώ μέσα σε αυτό τον μήνα θα πραγματοποιηθεί και το placement του
ΟΠΑΠ. Από την άλλη πλευρά η πορεία των διεθνών αγορών θα κρίνει σε μεγαάλο βαθμό την τάση που θα επικρατήσει στο Χ.Α. το προσεχές διάστημα. Πάντως η χθεσινή αύξηση των επιτοκίων από τη Fed ενδέχεται να οδηγήσει σε διορθωτική πορεία διεθνή χρηματιστήριο, γεγονός που αν συμβεί θα επηρεάσει αναπόφευκτα και τη Σοφοκλέπους. Στο εσωτερικό χργηματιστηριακοί παράγοντες εκτιμούν ότι είναι πιθανό να υπάρξει αγοραστικό ενδιαφέρον για μετοχές εταιρειών της μεσαίας και μικρής κεφαλαιοποίησης που ανακοίνωσαν ικανοποιητικά αποτελέσματα α' τριμήνου. Οι τεχνικοί αναλυτές επισημαίνουν ότι ο Γενικός Δείκτης συνεχίζει να κινείται μεταξύ 3.00-3.100 μονάδων, όμως έχει σχηματιστεί "τρίγωνο" με κάτω άκρο τις 3.040 και άνω τις 3.081 μονάδες και διάσπαση ενός εκ των δύο θα σηματοδοτήσει τη βραχυπρόθεσμη τάση. Οσον αφορά τιον FTSE 20 συστήνεται στάση αναμονής έως ότου ο Δείκτης εξέλθει από το εύρος 1.685-1.760 μονάδων.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr