Σε μάχη μεταξύ των πωλητών και αγοραστών εξελίχθηκε η συνεδρίαση στη Σοφοκλέους με τους τελευταίους να προσπαθούν μέσα από επιλεκτικές αγορές να περιορίσουν τις απώλειες του Γ.Δ. Το εύρος διακύμανσης έφτασε ενδοσυνεδριακά και τις 40 μονάδες, ωστόσο η Σοφοκλέους κατάφερε να αντισταθεί στο πτωτικό κλίμα των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων. Ικανοποιητικός υπήρξε ο όγκος συναλλαγών και η πλειοψηφία των μετοχών ενισχύθηκε. Ξεχώρισαν Γερμανός, ΚΑΕ, ΑΤΕ, ΕΛΠΕ, Motor Oil, Τράπεζα Κύπρου.
Πάντως το θετικό είναι ότι η εγχώρια αγορά διαφοροποιήθηκε από το έντονα πτωτικό κλίμα που επικράτησε στα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια λόγω της νέα ανόδου των τιμών του πετρελαίου, γεγονός που καταδεικνύει ότι οι αγοραστές είναι σε θέση μάχης, ώστε να τη στηρίξουν, όταν και όποτε χρειαστεί. Κορυφαίος χρηματιστηριακός παράγοντας με τον οποίο επικοινώνησε το «R» δήλωσε: «Το momentum παραμένει θετικό και η τάση θα ξεκαθαρίσει όταν θα εντατικοποιηθεί η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων εξαμήνου των εισηγμένων αλλά και πραγματοποιηθούν τα placement σε
ΟΤΕ και ΑΤΕ. Δεν χρειάζεται όταν η αγορά βρίσκεται σε φάση διόρθωσης, που έτσι και αλλιώς ήταν αναμενόμενη, να μας κυριεύει ο πανικός. Στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι το χρηματιστήριο δεν μπορεί συνέχεια να ανεβαίνει. Εξάλλου κάτι τέτοιο δεν θα ήταν υγιές. Εγώ βρίσκω την αγορά ιδιαιτέρως ελκυστική το τελευταίο διάστημα, καθώς οι επενδυτές στρέφονται πλέον και στις χαμηλότερες κεφαλαιοποιήσεις, επιλέγοντας εταιρείες με καλά θεμελιώδη, σοβαρό management και αξιόλογο επενδυτικό πλάνο. Κανείς δεν μπορεί να παραγνωρίσει το γεγονός ότι το φετινό καλοκαίρι ήταν θερμό για τη Σοφοκλέους, η οποία χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις, αναρριχήθηκε σε υψηλά τετραετίας. Μην είμαστε και πλεονέκτες». Μερίδα αναλυτών σημειώνει ότι ο Γενικός Δείκτης μπορεί να επιστρέψει και ως τις 3.180 μονάδες, όπου και υπάρχει ιδιαίτερα ισχυρή τεχνικά στήριξη, καθώς ήταν επίπεδα που άλλαξαν πολλά χαρτιά με αγοραστές κυρίως ξένους. Αν το κλίμα δεν στο εξωτερικό δεν επιδεινωθεί ραγδαία η περιοχή των 3.180 μονάδων δεν διασπάται εύκολα. Πρώτη περιοχή στήριξης είναι βέβαια οι 3.220 μονάδες και ενδέχεται να υπάρξει τεστάρισμά τους και ανοδική αντίδραση. Αυτό δεν σημαίνει όμως αρχή νέας επίθεσης. Συγκεκριμένα ο Γενικός Δείκτης έκλεισε με πτώση 0,29% στις 3.222,27 μονάδες. 92 μετοχές κινήθηκαν ανοδικά, 102 σημείωσαν πτώση και 128 παρέμειναν αμετάβλητες. Η συναλλακτική δραστηριότητα διαμορφώθηκε στα 189,5 εκατ. ευρώ από τα οποία τα 3,7 εκατ. ευρώ αφορούσε πακέτα. O FTSE 20 υποχώρησε κατά 0,38% στις 1.789,60 μονάδες, ο Μid 40 κατέγραψε πτώση 0,24% στις 2.790,96 μονάδες και ο Small Cap έκλεισε στις 495,41 μονάδες μειωμένος κατά 0,36%. Απώλειες σημείωσαν, Alpha, Πειραιώς, ΟΤΕ, Cosmote, Τιτάνας, Τρία Εψιλον, Βιοχάλκο, Αλουμίνιο της Ελλάδος, Ελληνική Τεχνοδομική, Hyatt.. Κέρδη αποκομίζουν Εθνική
ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, Eurobank, Εμπορική, Γερμανός,
ΕΛΠΕ, ΚΑΕ, Ιντρακόμ, Ιντραλότ,
Folli Follie, Αγροτική Τράπεζα, Τράπεζα Κύπρου,
ΑΕΓΕΚ, Motor Oil. Από τους επιμέρους δείκτες τα βασικά μέταλλα, οι κατασκευές, οι επενδύσεις κατέγραψαν τη σημαντικότερη υποχώρηση, ενώ το λιανικό εμπόριο και τα διυλιστήρια ενισχύθηκαν. Αμαλία Κάτζου
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr