Συνεχίζεται η διόρθωση στη Σοφοκλέους, καθώς καταγράφονται ρευστοποιήσεις προς αποκόμιση κερδών σε δεικτοβαρείς μετοχές αλλά και στη μεσαία κεφαλαιοποίηση, ενώ πιο ήπιες είναι οι πιέσεις στην "περιφέρεια". Σε χαμηλά επίπεδα διαμορφώνεται ο όγκος συναλλαγών και οι πτωτικές μετοχές υπερέχουν των ανοδικών.
Πτωτικά κινούνται Εθνική, Αlpha, Eurobank, Εμπορική, Πειραιώς, ΟΤΕ, Cosmote,
ΟΠΑΠ, ΔΕΗ,
ΕΛΠΕ, Τιτάνας, Τρία Εψιλον, Βιοχάλκο, Αλουμίνιο της Ελλάδος, Ελληνική Τεχνοδομική, ΚΑΕ, Hyatt,
Folli Follie. Από τους επιμέρους κλάδους οι εκδόσεις, οι συμμετοχές, οι κατασκευές υποχωρούν, ενώ τα είδη λύσεις πληροφορικής και οι ασφάλειες ενισχύονται. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών εμφανίζουν
ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ,
ΑΤΕ. Φυσιολογική χαρακτηρίζουν την πτώση οι επαγγελματίες του χώρου, αφού το διεθνές κλίμα είναι αρνητικό, ενώ η αγορά αναμένει τα αποτελέσματα εξαμήνου των εισηγμένων και την ομιλία του πρωθυπουργού στη ΔΕΘ. Πάντως υπάρχουν προσδοκίες για υψηλότερα επίπεδα, καθώς το momentum παραμένει θετικό.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr